Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak chránit volby před útoky? Vnitro to dalo za úkol speciálnímu týmu

Jak chránit volby před útoky? Vnitro to dalo za úkol speciálnímu týmu

S cílem ochránit volby v Česku před útokem se včera poprvé sešla expertní skupina ministerstva vnitra. Jednala jen den potom, co ministerstvo zahraničí veřejně přiznalo, že posledních několik měsíců bylo cílem rozsáhlého hackerského útoku. Strach z ovlivnění voleb se přitom šíří po celé Evropě. Třeba Nizozemsko se kvůli tomu rozhodlo radši vrátit k ručnímu sčítání hlasů.

Scénářů přichází podle skupiny, která spadá pod Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra, v úvahu několik. Počítá s kybernetickými útoky, ohrožením jednotlivých kroků přípravy voleb, incidenty při volebních shromážděních nebo ohrožením hlasování v zahraničí.

„CTHH po konzultacích se zpravodajskými službami založilo expertní skupinu, která má za cíl prověřit všechny potenciální scénáře útoku na demokratický průběh voleb, vytipování potenciálních slabých míst systému, prověření existence a efektivity věcných a zákonných protiopatření,“ zní z resortu. Aktuálně konkrétní poznatky o ohrožení voleb ministerstvo nemá. „Pokusy ovlivňovat volby, obavy z rizik jejich ovlivnění jsou hlášeny z řady zpravodajských služeb partnerských států a jsou dohledatelné dokonce i v otevřených zdrojích,“ dodává ale vnitro.

Česku přitom může paradoxně prospět „zastaralý“ systém hlasování. Výhodou je fakt, že se tu stále ještě volí ne elektronicky, ale papírovými lístky. Ovlivnit zpracování výsledků voleb je tak komplikovanější. „Zavedení elektronického způsobu by zvedlo nároky na posílení a rozšíření příslušných bezpečnostních opatření kvůli rizikům, která v případě „papírového“ hlasování neexistují,“ říká Petra Báčová z Českého statistického úřadu.

Do „doby papírové“ by se ze strachu před hackerskými útoky mohly vrátit i další státy. K ručnímu sčítání hlasů už se rozhodlo Nizozemsko, které čekají volby příští měsíc. Země tak reaguje na varování, že by se cizí hráči – a mezi nimi i Rusko, mohli vměšovat do voleb, napsal The New York Times.

„Vláda nemůže vyloučit možnost, že by zahraniční hráči mohly získat výhodu za pomoci ovlivňování politických rozhodnutí a názorů veřejnosti v Nizozemsku,“ vysvětluje krok nizozemský ministr vnitra Ronald Plasterk. „Mluvíme o hráčích, kteří mají jak záměr, tak schopnost toho dosáhnout,“ dodává. Už v pondělí přinesla stanice RTL informaci, že nizozemské volby by bylo „snadné hackovat“. Vyplývá to podle média z rozhovorů s experty a hloubkové analýzy volebního softwaru, který země používá od roku 2009.

Česká expertní skupina se sešla jen den poté, co ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek veřejně potvrdil informaci INFO.CZ, že jeho resort čelil několik posledních měsíců hackerským útokům, za kterými podle něj nejspíš stál cizí stát.

Útočníci získávali údaje z počítačové sítě ministerstva nejméně rok. Podařilo se jim ukrást přes sedm tisíc dokumentů, z toho 48 přímo ze schránky ministra zahraničí. Uvádí to zpráva Národního centra pro kybernetickou bezpečnost, kterou má server INFO.CZ k dispozici. Útok popisuje jako mimořádné závažný bezpečnostní incident. Držiteli informací může poskytnout nad Českem strategickou výhodu. 

Téma jak se před blížícími volbami bránit před hackerskými útoky, je stále žhavější i pro jednotlivé politické strany. Sborově tvrdí, že jsou na možné scénáře připraveny. Už před časem pro INFO.CZ popsaly, že počítají s pokusy napadnout profily kandidátů na sociálních sítí, hackováním emailových účtů a únikem informací, i šířením falešných zpráv.

Podle odborníka na kybernetickou bezpečnost Aleše Špidly ale strany donedávna kybernetickou bezpečnost neviděly jako příliš důležité téma. „Útok navíc může být veden prostředky, na které stejně nedokážou reagovat,“ popsal před časem pro INFO.CZ.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744