Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jančura autobusů s polepem proti Chovancovi nelituje. „Je pro mě mafián,“ říká

Jančura autobusů s polepem proti Chovancovi nelituje. „Je pro mě mafián,“ říká

Zkraje loňského léta oblepil své autobusy plakáty, na nichž kritizoval ministra vnitra Milana Chovance a zveřejnil jeho telefonní číslo. Majitel společnosti Student Agency Radim Jančura tím vyjádřil nesouhlas se spornou reorganizací police. Kroku nelituje ani po zveřejnění závěrů sněmovní vyšetřovací komise, která označila kroky Milana Chovance za oprávněné a naznačila, že Babišova kritika byla nepodložená. Jančura přesto nadále považuje za cíl provedených změn odstranění někdejšího ředitele Roberta Šlachty z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

„Ta zbrklost o něčem svědčí. Co jsem slyšel, tak se ÚOOZ (Šlachtův útvar - pozn. redakce) nachomýtl k lidem kolem Škody Plzeň a Martina Romana. Kvůli tomu někdo ztratil trpělivost a potřeboval ten úřad co nejrychleji zpacifikovat. Kdyby se tohle nestalo, bylo by slučování pomalejší a nebylo by podezřelé,“ domnívá se Jančura.

Na jeho názorech nic nezměnilo ani vyšetřování sněmovní komise. Ta po půlročním vyšetřování představila zprávu, v níž konstatuje, že vedení policie sice udělalo při přípravě a vysvětlování reorganizace chyby, jejím cílem ale nebylo odstranění Šlachty, omezení činnosti policejních útvarů nebo zabránění vyšetřování některých kauz.

„Kdyby to cílem nebylo, tak policejní prezident a ministr vnitra udělají tříměsíční debatu. Šlachtu by stejně sejmuli, akorát by to trvalo více času,“ tvrdí Jančura, který upozorňuje, že bývalý ředitel ÚOOZ nebyl striktně proti slučování elitních policejních útvarů.

„Slučování dlouhodobě akceptoval, ale pod podmínkou, že se postaví společný barák, kde bude sídlit vedení centrály a celá akce bude mít dlouhodobý postup. Ne, že se to zmatlá bez předchozí diskuse během jediného měsíce,“ praví majitel přepravní firmy Student Agency.

Na protest proti reorganizaci Jančura v červnu oblepil autobusy své společnosti plakátem, na němž zveřejnil číslo na Milana Chovance a premiéra Bohuslava Sobotku. „Mafián? Nebo jen řízen mafií? Proč chce zrušit ÚOOZ?“ ptal se nápis na zádi autobusů vedle velké Chovancovy fotky.

Jančura kroku nelituje ani s odstupem několika měsíců a se znalostí výsledků vyšetřování. „Pro mě je Milan Chovanec buď mafián, nebo pro mafii pracuje,“ uzavírá podnikatel. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link