Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jandák končí v politice „kvůli nenávisti“. Vrátí se jako prezidentský kandidát?

Jandák končí v politice „kvůli nenávisti“. Vrátí se jako prezidentský kandidát?

Dvanáct let zasedá v Poslanecké sněmovně, krátce dělal i ministra kultury. Za tu dobu si vybudoval pověst člověka, který se nebojí otevřeně říkat, co si myslí, bez ohledu na politické mantinely. Jeho projevy bývají osvěžením mezi nudnými floskulemi. Teď se ale herec a poslanec ČSSD Vítězslav Jandák (69) rozhodl pověsit politickou kariéru na hřebík. Jak ale řekl v rozhovoru pro Blesk.cz, možná se zase vrátí. Třeba jako kandidát na prezidenta republiky.

Proslýchá se, že končíte s politikou. Nepočítáte tedy vůbec s tím, že byste na podzim znovu obhajoval poslanecký mandát?

No, víceméně myslím, že ne.

Takže ještě nejste úplně rozhodnutý?

Víte, v politice nemůžete říct nikdy nikdy. Protože za pět minut se může stát něco, co vám názor změní, a jenom blbci nemění názor.

Můžete to nějak specifikovat, jestli jste víc nakloněn tomu skončit, nebo ne?

Víc jsem nakloněný k tomu skončit. Protože – mezi námi – politika se mi v dnešní době a v dnešním stavu nelíbí. A já už jsem dost starej chlap na to, abych nedělal věci, který se mně nelíbí. A potom ještě podstatná věc: Vždycky jsem říkal, že člověk má být v nejvyšší politice maximálně tři volební období a odejít se okysličit mezi občany, protože tady chtě nechtě ztrácí vazbu s normálním životem. I když já se snažím, abych ji neztratil, ale většinu času trávíte tady a tohle prostředí vás nějakým způsobem ovlivňuje a já si myslím, že po třech volebních obdobích, kdy jsem tu byl, je potřeba se nadechnout znova trošku jinýho vzduchu a zjistit, jak to mezi lidmi opravdu vypadá.

1080p 720p 480p 360p 240p
Jandák na sjezdu ČSSD

Co se vám na současné politice nelíbí?

Já vám řeknu jednu věc – protože jsem pamětník – v politice kdysi vládl vztek. Logicky, opozice byla naštvaná na vládu, vláda byla taky naštvaná... ale byla to naštvanost. Dneska tady začíná panovat všeobecná nenávist, a to si myslím, že je špatně. Nenávist do demokratické politiky nepatří.

Hraje v tom roli i situace v ČSSD?

Ne, to není prosím pěkně v tom, abychom si teď řekli konkrétní důvod, proč to je. To je tak, že do tohoto stavu v podstatě politika dorostla, stalo se to souručenstvím navzájem se nenávidějících lidí a není to v tom, že bychom my nenáviděli babišovce, babišovci nenáviděli lidovce. Ne, tady už pomalu nenávidí každej každýho a to je špatný. Možná, že to je tím, že to období bylo tak intenzivní, že už se schyluje ke konci, tak si potřebují oddychnout a pročistit tady řady, to je také možný. Ale vládne nenávist a to je špatně.

Co hodlá Jandák dělat a proč nevylučuje kandidaturu na prezidenta? Čtěte pokračování rozhovoru na Blesk.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744