Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jeden ojebal český stát, druhý má máslo na hlavě. Válka slov mezi Babišem a Sobotkou přehledně

Jeden ojebal český stát, druhý má máslo na hlavě. Válka slov mezi Babišem a Sobotkou přehledně

Dnešnímu oznámení Bohuslava Sobotky (ČSSD) o demisi vlády předchází dlouhá bitva slov mezi premiérem a vicepremiérem Andrejem Babišem. Vzájemně se kritizovali posledních několik měsíců, v posledních týdnech ale se ale vzájemné výroky ještě víc vyhrotily. Tady je výběr těch nejtvrdších. 

Bohuslav Sobotka

„Korunové dluhopisy byla cesta, kterou využil miliardář Andrej Babiš k tomu, aby důkladně ojebal český stát. Říká, že to bylo chvíli legální. Já říkám, že je to velké pokrytectví." (3. února, na facebooku)

„Já jsem se účastnil sta procent jednaní Evropské rady. Andrej Babiš byl na Ecofinu jen v 51 procentech. Ministr financí nepracuje a fakt nehájí zájmy ČR." (8. března, na twitteru)

„Není možné, aby ve vládě, která se tak silně angažuje v boji proti daňovým únikům, daňovým podvodům, v boji proti šedé ekonomice, nebyl schopen ministr financí odpovědět na vážné otázky, které se týkají jeho podnikání, a na vážné otázky, které se týkají podezření z toho, že se v rámci svého podnikání dopouštěl daňových triků, nebo dokonce daňových úniků." (27. dubna, Aktuálně.cz)

„A. Babiš je zvyklý lidi zastrašovat, zdokonalil se při přebírání firem. Na mne to neplatí. V případě dluhopisů i dalších kauz čekám vysvětlení." (reakce na Babišovu tiskovou konferenci, 27. dubna, na twitteru)

„Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš teď zaplňuje veřejný prostor různými spekulacemi, které nemají žádný odraz v realitě... Podstata problému se jmenuje korunové dluhopisy, podstata problému se jmenuje podezření vůči ministrovi financí, že v minulosti se jeho firmy podílely na operacích, které mohly krátit daně pro státní rozpočet." (29. dubna, ČTK)

„Pokud bych navrhl odvolání ministra financí Andreje Babiše, mohl bych z něj v těch následujících měsících, které předchází volbám do Poslanecké sněmovny, učinit mučedníka. Andrej Babiš už se několik dnů na roli mučedníka velmi intenzivně připravuje." (2. května, prohlášení o chystané demisi vlády)

Andrej Babiš

„Já ho takhle nikdy mluvit neslyšel. Každopádně jsem neudělal nic nezákonného a nikoho jsem nepodvedl. Je to lež, kterou odmítám. Když mě chce pan premiér kritizovat, tak by si možná měl nejdříve zamést před vlastním prahem." (3. února, ČTK)

„To pan Sobotka má ze svého působení v politice máslo na hlavě. Nejenom jak si pořizoval sedmimiliónový byt, ale jak v roli ministra financí zadlužil stát o 400 miliard během ekonomického růstu a prodal Bakalovi státní podíl v OKD pod cenou." (18. února, Právo)

„O mé práci psaly i Les Echos a Politico, v Bruselu mě dobře znají, mluvím taky čtyřmi jazyky, a tak nepotřebuju na rozdíl od pana premiéra tlumočníka." (reakce na Sobotkův tweet o účasti na Ecofinu, 9. března, Právo)

„Je vidět, že mu (Sobotkovi) jde jen o přežití, a neváhá proto udělat cokoli. Klidně zaprodá fungující vládu a destabilizuje naši zemi, jen aby si udržel teplé místečko v politice, protože je na rozdíl ode mě on i jeho blízcí na tom existenčně závislý." (v reakci na analýzu, vypracovanou pro Sobotku, 27. dubna, ČTK)

„Pan premiér tomu nerozumí, protože nikdy nepracoval, maximálně jako koncipient svého kmotra pana (advokáta Radka) Pokorného." (reakce na analytickou zprávu vypracovanou pro Sobotku, 27. dubna, Aktuálně.cz)

„Nerozumím tomu, pan premiér mě ještě včera (v pondělí) vyzýval, abych se zachoval jako chlap a on se zachoval jako zbabělec... Tu (vládu) poškozoval vlastně kontinuálně od krajských voleb a nebyl schopen se rozhodnout. Pokud je přesvědčen o svých bludech, buď mě měl navrhnout na odvolání, nebo měl akceptovat, co jsem napsal." (2. května, ČTK)

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link