Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jelen na Kvildě lehce zranil turistu. Za náklonnost k lidem ho čeká smrt a Češi zuří

Jelen na Kvildě lehce zranil turistu. Za náklonnost k lidem ho čeká smrt a Češi zuří

Na adresu Šumavského národního parku míří ostrá kritika. V uplynulých týdnech tam jelen lehce zranil turistu, který ho v návštěvnickém centru na Kvildě pozoroval. Podle mluvčího parku zvíře už natolik ztratilo zábrany a sblížilo se s lidmi, že je potřeba radikální řešení: utratit ho. To se ale Čechům vůbec nelíbí – podepisují petici a nešetří kritikou na adresu parku.

Šumavský jelen se stal tragickou postavou absurdního dramatu. Zvíře se pohybovalo ve výběhu, který národní park spolu s přilehlým návštěvnickým centrem otevřel v létě roku 2015. Dva a půl kilometru dlouhá Jelení stezka, Jelení výběh o rozloze 9 hektarů, pozorovací věže... cíl je zřejmý: pozorovat jeleny a přiblížit tato zvířata lidem. Teď na to jedno z nich doplatilo.

O případu informoval Klatovský Deník a regionální redakce iDnes.cz. Podle ní se jednalo o nejsilnější zvíře stáda, které ovšem bylo také nejochočenější. Jednoho z návštěvníků nešťastnou náhodou zranilo. „Turista se choval přesně podle předpisů. Nic neporušil, nesestoupil z vyznačené stezky,“ konstatoval k incidentu mluvčí mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Dlužno podotknout, že předpisy s trochou nadsázky neporušil nejspíš ani jelen. Podle Dvořáka se nedá ze strany zvířete mluvit o mimořádné agresi. Zvíře je na lidi zvyklé a jejich společnost podle mluvčího přímo vyhledává a v tom je kámen úrazu. „Bohužel budeme muset přistoupit k tomu, že jelen bude utracen,“ uvedl v uplynulých dnech a ve čtvrtek v reakci na vývoj dodal, že jde až o „poslední možnou variantu“.

Reakce lidí není překvapivá: zuří a parku píší nehezké vzkazyVznikla petice Nechte jelena z Kvildy žít, kterou jen dnes dopoledne podepsalo více než 7000 lidí. Její autor poukazuje na to, že ztráta plachosti není vinou zvířete ale důsledkem lidské aktivity. Pro záchranu zvířete se například na svém facebookovém profilu vyjádřil i biatlonista a olympionik Michal Šlesingr. 

Další internetová petice nazvaná „Protest proti zastřelení jelena na Kvildě“ nasbírala k dnešnímu poledni přes 2500 podpisů. Její autorka v textu píše: „Možná jste se také dostali do kontaktu s tamním jelenem, který se spřátelil s lidmi natolik, že se chodil pravidelně k návštěvníkům nechat podrbat a pohladit. Dělalo mu to dobře.“ Odvolává se na nejmenované pracovníky parku, podle kterých incident nebyl ani „napadením“. Zvíře podle ní nelze nikomu věnovat ani ho oddělit, takže zbývá jen drastická možnost usmrcení.

jelena má zájem i Klub vojenské historie Gabreta, ve kterém působí starosta Kvildy. Ten by zvíře rád koupil a přesunul do obory.

iDnes.cz upozornil na video Martina Kočího, který se do výběhu vydal loni v prosinci a přišel do kontaktu se zvířetem. „Najednou udělal jelen dva tři skoky směrem od nás podél dřevěné ohrady. Koukám, ohrada končí. To není moc dobré, bleskne mi hlavou. To už se jelen otáčí a jde po cestě k nám. Začínám couvat a v hlavě mi běží, že to není vůbec dobré,“ cituje server Kočího.

Výběh jelenů je momentálně uzavřený a park hodlá zajistit, aby se podobné incidenty neopakovaly. V areálu mají přibýt ploty a do míst, která zůstanou průchozí bude s návštěvníky chodit odborník.

Incident s napadeným mužem park podle Dvořáka hodlal řešit v tichosti s ohledem na jeho prosbu, aby se nemedializoval.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1