Jelen na Kvildě lehce zranil turistu. Za náklonnost k lidem ho čeká smrt a Češi zuří | info.cz

Články odjinud

Jelen na Kvildě lehce zranil turistu. Za náklonnost k lidem ho čeká smrt a Češi zuří

Na adresu Šumavského národního parku míří ostrá kritika. V uplynulých týdnech tam jelen lehce zranil turistu, který ho v návštěvnickém centru na Kvildě pozoroval. Podle mluvčího parku zvíře už natolik ztratilo zábrany a sblížilo se s lidmi, že je potřeba radikální řešení: utratit ho. To se ale Čechům vůbec nelíbí – podepisují petici a nešetří kritikou na adresu parku.

Šumavský jelen se stal tragickou postavou absurdního dramatu. Zvíře se pohybovalo ve výběhu, který národní park spolu s přilehlým návštěvnickým centrem otevřel v létě roku 2015. Dva a půl kilometru dlouhá Jelení stezka, Jelení výběh o rozloze 9 hektarů, pozorovací věže... cíl je zřejmý: pozorovat jeleny a přiblížit tato zvířata lidem. Teď na to jedno z nich doplatilo.

O případu informoval Klatovský Deník a regionální redakce iDnes.cz. Podle ní se jednalo o nejsilnější zvíře stáda, které ovšem bylo také nejochočenější. Jednoho z návštěvníků nešťastnou náhodou zranilo. „Turista se choval přesně podle předpisů. Nic neporušil, nesestoupil z vyznačené stezky,“ konstatoval k incidentu mluvčí mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Dlužno podotknout, že předpisy s trochou nadsázky neporušil nejspíš ani jelen. Podle Dvořáka se nedá ze strany zvířete mluvit o mimořádné agresi. Zvíře je na lidi zvyklé a jejich společnost podle mluvčího přímo vyhledává a v tom je kámen úrazu. „Bohužel budeme muset přistoupit k tomu, že jelen bude utracen,“ uvedl v uplynulých dnech a ve čtvrtek v reakci na vývoj dodal, že jde až o „poslední možnou variantu“.

Reakce lidí není překvapivá: zuří a parku píší nehezké vzkazyVznikla petice Nechte jelena z Kvildy žít, kterou jen dnes dopoledne podepsalo více než 7000 lidí. Její autor poukazuje na to, že ztráta plachosti není vinou zvířete ale důsledkem lidské aktivity. Pro záchranu zvířete se například na svém facebookovém profilu vyjádřil i biatlonista a olympionik Michal Šlesingr. 

Další internetová petice nazvaná „Protest proti zastřelení jelena na Kvildě“ nasbírala k dnešnímu poledni přes 2500 podpisů. Její autorka v textu píše: „Možná jste se také dostali do kontaktu s tamním jelenem, který se spřátelil s lidmi natolik, že se chodil pravidelně k návštěvníkům nechat podrbat a pohladit. Dělalo mu to dobře.“ Odvolává se na nejmenované pracovníky parku, podle kterých incident nebyl ani „napadením“. Zvíře podle ní nelze nikomu věnovat ani ho oddělit, takže zbývá jen drastická možnost usmrcení.

jelena má zájem i Klub vojenské historie Gabreta, ve kterém působí starosta Kvildy. Ten by zvíře rád koupil a přesunul do obory.

iDnes.cz upozornil na video Martina Kočího, který se do výběhu vydal loni v prosinci a přišel do kontaktu se zvířetem. „Najednou udělal jelen dva tři skoky směrem od nás podél dřevěné ohrady. Koukám, ohrada končí. To není moc dobré, bleskne mi hlavou. To už se jelen otáčí a jde po cestě k nám. Začínám couvat a v hlavě mi běží, že to není vůbec dobré,“ cituje server Kočího.

Výběh jelenů je momentálně uzavřený a park hodlá zajistit, aby se podobné incidenty neopakovaly. V areálu mají přibýt ploty a do míst, která zůstanou průchozí bude s návštěvníky chodit odborník.

Incident s napadeným mužem park podle Dvořáka hodlal řešit v tichosti s ohledem na jeho prosbu, aby se nemedializoval.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud