Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsme na řadě." Zeman předpovídá teroristický útok v Česku. Co si o tom myslí tajné služby?

„Jsme na řadě." Zeman předpovídá teroristický útok v Česku. Co si o tom myslí tajné služby?

Prezident Miloš Zeman už před víc než rokem řekl, že k teroristickému útoku v Česku zkrátka dojde. Otázkou podle něj je jen to, kdy se tak stane. Na této myšlence stále trvá. Ostatně teroristicky útok v Berlíně „věštil“ už o několik měsíců dřív.


„Skoro bych si tipnul, že další útoky proběhnout v Londýně, Berlíně a možná i v některých dalších zemích, které jsou pro teroristy zajímavější než malá Česká republika,“ řekl prezident Zeman před víž než rokem. Zároveň ale také tvrdil, že není otázkou, zda Česko čeká teroristický útok, ale kdy se stane.

Podívejte se na celý rozhovor s Milošem Zemanem


Na otázku moderátora Davida Vaníčka, zda je prezident stále přesvědčený, že k teroristickému útoku v Česku dojde, Miloš Zeman odpověděl: „Samozřejmě že ano – jsme na řadě.“

„Kdybyste četl zprávy tajných služeb, tak vám toto řekne v podstatě každá z těchto zpráv,“ zmínil prezident. Více z jeho rozhovoru na webu Blesku. 

Co na to říkají tajné služby?

Mluvčí BIS Jan Šubert se k varování prezidenta Zemana nechtěl vyjadřovat. Odůvodnil to tím, že zpravodajským službám nepřísluší komentovat výroky hlavy státu.

Bezpečnostní informační služba nicméně žádnými informacemi o tom, že by Česku hrozilo bezprostřední nebezpečí teroristického útoku, nedisponuje. „České republice hrozí trvalé potencionální riziko teroristického útoku,“ upřesnil Šubert pro INFO.cz.  

„Vyplývá to z toho, že jsme členy široké mezinárodní protiteroristické organizace, že jsme příslušníci euroatlantické civilizace, že jsme členy NATO a spojenci USA. Nemáme ale informaci, že by nám hrozilo nějaké okamžité bezprostřední nebezpečí. Že by nám hrozil okamžitý bezprostřední teroristický útok,“ zdůraznil mluvčí BIS.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1