Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kauza "Bureš": Slováci neuspěli se stížností na chybu v procesu, který vyřadil Babiše z evidence estébáků

Kauza "Bureš": Slováci neuspěli se stížností na chybu v procesu, který vyřadil Babiše z evidence estébáků

Výslech bývalých příslušníků československé tajné policie StB, aniž byli předtím zbaveni mlčenlivosti, je sice podstatným porušením zákona, lze ho ale dodatečně napravit. Slovenský nejvyšší soud to napsal v odůvodnění svého verdiktu, kterým v lednu odmítl zrušit rozhodnutí nižších soudů, že nynější český ministr financí Andrej Babiš je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. Odůvodnění rozhodnutí má ČTK k dispozici. Právě nejvyšší soud dodatečně napravil pochybení okresní i krajské instance.

Nejvyšší slovenský soud na konci ledna zamítl mimořádný opravný prostředek slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN), který chtěl tímto způsobem zvrátit spor s Babišem, v jehož prospěch rozhodl okresní i krajský soud. Ústav kromě jiného tvrdil, že rozhodnutí jsou nezákonná, protože bývalí příslušníci StB, kteří svědčili pro Babiše, nebyli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti. Pochybnosti nad postupem nejvyššího soudu, ještě před publikací odůvodnění verdiktu, vyjádřili i někteří právníci.

 

Podle nejvyššího soudu nic nebrání zmiňované pochybení kdykoliv během procesu napravit. Dodal, že zrušení pravomocného rozhodnutí jen z důvodu zajištění dodatečného zbavení mlčenlivosti svědků představovalo přehnaný formalismus a proces by byl poznamenán jeho nehospodárností.

„V posuzovaném případu opomenutí soudu zprostit svědky povinnosti mlčenlivosti představuje primárně zásah do práva účastníka na spravedlivý proces, jiná práva účastníků řízení nebyla nezákonným postupem zasažena. Nelze ani předpokládat, že pokud by i svědkové byli v řízení před soudy nižších instancí zproštěni povinnosti mlčenlivosti, uvedli by něco jiného, než to, co dobrovolně uvedli v dosavadním řízení,“ napsal nejvyšší soud.

 

Právě nejvyšší soud při posuzování dovolání ÚPN sám požádal slovenského ministra vnitra o dodatečné zbavení mlčenlivosti tří příslušníků StB, kteří vypovídali v sporu Babiše s ÚPN. Žádosti ministr vyhověl. ÚPN v reakci na verdikt nejvyššího soudu v únoru uvedl, že další kroky zváží poté, co obdrží jeho písemného vyhotovení. Mluvčí ústavu Peter Juščák dnes ČTK řekl, že rozhodnutí ústav zatím nedostal.

Vůči rozhodnutí nejvyššího soudu není přípustný již žádný opravný prostředek. Prozkoumat by ho mohl pouze ústavní soud z hlediska případného porušení práv. ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, kromě jiného spravuje archivní svazky StB.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744