Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo opustil kormidlo jednou, udělá to i podruhé. Krejčík kritizuje ostatní uchazeče o vedení ČSSD

Kdo opustil kormidlo jednou, udělá to i podruhé. Krejčík kritizuje ostatní uchazeče o vedení ČSSD

Exředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, jenž se bude na stranickém sjezdu ucházet o funkci předsedy ČSSD, si myslí, že strana by se měla vrátit ke své levicové podstatě. K propadu ve volbám podle něj vedlo mnoho faktorů, i to, že členové strany dělali něco jiného, než říkali. Pro Krejčíka je důležitá práce na realistické politice pro voliče, kteří sdílí se stranou hodnoty.

Krejčík řekl, že se pro kandidaturu do čela strany rozhodl mimo jiné kvůli tichu, které kolem předsednického postu nastalo od říjnových voleb až do začátku ledna. "Po volbách jsem věřil, že se najde ve straně síla z elit, které tam jsou, k zásadnímu obratu. To se nestalo, do Vánoc bylo ticho po pěšině, všichni byli deprimovaní a zalezlí," řekl Krejčík, který je v současnosti ředitelem Poštovní tiskárny cenin.

Kritizuje, že mezi uchazeči o funkci předsedy jsou nakonec i lidé, kteří ČSSD dovedli tam, kde je. "Ti, co vedli stranu a jakoby se schovali, tak se nyní probouzejí a říkají, že by to zkusili ještě jednou, to je pro mě nedobrý signál. Kdo jednou to kormidlo opustí a nechá loď plout samu po moři, proč by to neudělal podruhé," uvedl. O vedení ČSSD má zájem současný úřadující šéf strany Milan Chovanec, místopředseda Sněmovny a strany Jan Hamáček, bývalý hejtman Jiří Zimola či olomoucký primátor Antonín Staněk.

Straníky oslovil Krejčík začátkem ledna dopisem, ve kterém hovoří mimo jiné o nutnosti podpořit místní organizace ČSSD a odborné zázemí strany. Krejčík řekl, že na dopis mu přišly stovky reakcí. "I na krajských konferencích byla atmosféra velmi živá, protože řadoví členové jsou velmi znepokojení a nespokojení se stavem věcí. Dávají to najevo a chtějí vědět, jak z toho ven," uvedl.

Nabídnout chce delegátům sjezdu mimo jiné své zkušenosti. "Vždy záleží na atmosféře v týmu a tom, kdo ten tým vede. Strana dlouhodobě má relativně slabého vůdce. Já tak vlastně nabízím sebe, protože myslím, že jsem člověk zkušený, mám určitou míru seniority. Strana našeho typu musí mít jasně vyprofilované vedení. Nemůže to být člověk, který uhne, jakmile přijde první překážka," uvedl Krejčík, který je generálem v záloze. Je přesvědčen, že ve svých předchozích funkcích prokázal, že má potřebné schopnosti.

Byl by rád, kdyby v novém vedení byl komunální politik, zástupce krajů, někdo, kdo dělá dobře vrcholovou politiku, ale také vyšší počet žen. "Jsem bývalý voják, byť jsem jedenáctý rok v záloze. Na vojně platilo jedno pravidlo - nikdy si nevybíráte své podřízené. Dostanete je. A na vás je, abyste z nich vytáhl všechno to, co umí, abyste je dotáhl k maximálnímu výkonu, který se od nich očekává. To je moje politika," uvedl.

Straně by chtěl vrátit masový charakter, byť to dnes podle něj již neznamená statisíce, ale spíš desetitisíce příznivců. Sociální demokracie by se měla profilovat jako ryzí levicová strana, uvedl. ČSSD v minulosti občas nabízela věci, o které nebyl zájem, míní. "My nabízeli a prodávali něco, co zůstalo na krámu," řekl.

Volební propad z pozice nejsilnější strany na 7,27 procenta hlasů podle Krejčíka nebyl náhlou záležitostí, ale vyvrcholením předchozího trendu. "Udělali jsme řetězec chyb a neměli jsme schopnost se podívat pravdě do očí a ještě včas zatáhnout za záchrannou brzdu," uvedl. Po sjezdu považuje za nutné očistit značku ČSSD, získat pro ni důvěru a dělat realistickou politiku.

 

Řadě stranických elit vyčítá papalášský přístup. "Patříme mezi lidi, mezi jejich problémy a do jejich prostředí," uvedl. Kritizuje například to, že řada politiků potká důchodce jednou za čtyři roky - před volbami. Lepší přístup by si zasloužili i zaměstnanci, rodiny s dětmi či drobní podnikatelé, dodal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1