Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Koalice vábí před volbami. Rodinám chce dát další čtyři miliardy korun

Koalice vábí před volbami. Rodinám chce dát další čtyři miliardy korun

Vládní koalice se několik měsíců před volbami rozhodla přilepšit rodinám s dětmi. Na výši příspěvků se strany kabinetu Bohuslava Sobotky do poslední chvíle nedokázaly shodnout. Podle jeho vyjádření na twitteru se nakonec domluvily na kompromisu, na základě kterého si rodiny s dětmi měsíčně polepší o 300 korun, tedy míň, než socialisté navrhovali. Příští rok tak dostanou navíc čtyři miliardy korun.

 

Podle vyjádření premiéra Sobotky budou mít nárok nově rodiny s příjmy až do 2,7 násobku životního minima. O 150 korun měsíčně se zvýší i sleva na dani na první dítě.

Sobotkova ČSSD prosazovala zvýšení přídavků na děti o 500 korun. Hnutí ANO a lidovci upřednostňovali řešení pomocí daňových slev. Strany hledaly shodu u otázky už při minulém jednání koaliční rady na konci ledna. Tehdy se však domluvit nedokázaly. Sobotka uvedl, že si přeje, aby opatření schválila ještě současná sněmovna a aby platila od příštího ledna.

Podle původního návrhu ČSSD mělo být podle věku potomka na přídavcích místo nynějších 500, 610 a 700 Kč, vypláceno 1000, 1100 a 1200 korun. Toto rozšíření by znamenalo, že na pomoc státu nově dosáhnou rodiče 300 tisíc dětí a na přídavcích se vyplatí o pět miliard ročně víc, celkem osm miliard korun. V současnosti jsou přídavky vypláceny pro zhruba 400 tisíc dětí.