Koalice vábí před volbami. Rodinám chce dát další čtyři miliardy korun | info.cz

Články odjinud

Koalice vábí před volbami. Rodinám chce dát další čtyři miliardy korun

Vládní koalice se několik měsíců před volbami rozhodla přilepšit rodinám s dětmi. Na výši příspěvků se strany kabinetu Bohuslava Sobotky do poslední chvíle nedokázaly shodnout. Podle jeho vyjádření na twitteru se nakonec domluvily na kompromisu, na základě kterého si rodiny s dětmi měsíčně polepší o 300 korun, tedy míň, než socialisté navrhovali. Příští rok tak dostanou navíc čtyři miliardy korun.

 

Podle vyjádření premiéra Sobotky budou mít nárok nově rodiny s příjmy až do 2,7 násobku životního minima. O 150 korun měsíčně se zvýší i sleva na dani na první dítě.

Sobotkova ČSSD prosazovala zvýšení přídavků na děti o 500 korun. Hnutí ANO a lidovci upřednostňovali řešení pomocí daňových slev. Strany hledaly shodu u otázky už při minulém jednání koaliční rady na konci ledna. Tehdy se však domluvit nedokázaly. Sobotka uvedl, že si přeje, aby opatření schválila ještě současná sněmovna a aby platila od příštího ledna.

Podle původního návrhu ČSSD mělo být podle věku potomka na přídavcích místo nynějších 500, 610 a 700 Kč, vypláceno 1000, 1100 a 1200 korun. Toto rozšíření by znamenalo, že na pomoc státu nově dosáhnou rodiče 300 tisíc dětí a na přídavcích se vyplatí o pět miliard ročně víc, celkem osm miliard korun. V současnosti jsou přídavky vypláceny pro zhruba 400 tisíc dětí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud