Komunista se v ČT navážel do zesnulého Vlka. „Proč ho vůbec zvali?“ ptají se kritici | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunista se v ČT navážel do zesnulého Vlka. „Proč ho vůbec zvali?“ ptají se kritici

Komunista se v ČT navážel do zesnulého Vlka. „Proč ho vůbec zvali?“ ptají se kritici

Poslanec za KSČM Stanislav Grospič v pondělních Událostech, komentářích České televize charakterizoval zesnulého kardinála Miloslava Vlka jako „kontroverzní osobnost“. Kritikům však přijde kontroverzní samotné pozvání člena komunistické strany do diskuzního pořadu o významné osobnosti českého katolictví, kterému komunisté zakázali vykonávat kněžský úřad.

„Hodnotím zesnulého arcibiskupa jako kontroverzní osobu,“ uvedl Grospič v pořadu České televize.

„Nepopírám, že pro katolickou církev toho udělal mnoho, že v rámci katolické církve znamenal i výraznou osobnost, na druhou stranu bych ale polemizoval s tím, že udělal hodně pro český stát. Spíš si myslím, že udělal hodně pro katolickou církev. Katolická církev mu má být za co vděčná, zejména v oblasti církevních restitucí,“ dodal komunistický poslanec.

Tamtéž také zdůraznil, že „církevní restituce jsou nehorázným darem, který udělala vláda premiéra Petra Nečase“. Odluku církve od státu jako takovou ale Grospič schvaluje.

Dát slovo komunistickému poslanci v diskuzi o významné postavě české katolické církve se u řady lidí setkalo s nelibostí. Kritici poukazují na skutečnost, že komunistický režim po roce 1978 zakázal Vlkovi na dlouhá léta vykonávat kněžský úřad. Vlk se živil jako umývač výkladních oken, později směl alespoň vykonávat práci archiváře. Pro své blízké ale i nadále působil jako kněz a sloužil pro ně improvizované mše. Naplno se mohl vrátit k farnímu životu až po sametové revoluci v roce 1989.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.