Konec amalgámu. Děti a těhotné budou dostávat zdarma lepší plomby | info.cz

Články odjinud

Konec amalgámu. Děti a těhotné budou dostávat zdarma lepší plomby

Lepší plomby bez doplatku by měly dostávat od příštího roku těhotné a kojící ženy a děti do 16 let. Vyplývá to z nařízení Evropské komise, která zakázala u těchto skupin obyvatel používání amalgámových zubních výplní. Amalgám obsahuje jedovatou rtuť a může významně ničit životní prostředí.

Pojišťovny zatím všem pacientům se zubním kazem hradí plně pouze ručně míchané amalgámové plomby. Místo toho budou zmíněné skupiny obyvatel dostávat výplně z jiných materiálů, například z bílé pryskyřice, takzvané fotokompozity. Ty jsou dražší a pojišťovny je nyní neproplácejí.

„Zákaz amalgámu povede k dramaticky vyšším nákladům na stomatologii, které buď zaplatí pacienti ze své kapsy, nebo to ještě více zatíží veřejné pojištění,“ sdělil serveru iDnes.cz nově zvolený šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. Jenže ze zákona mají pacienti nárok, aby jim zdravotní pojišťovna jeden typ plomby plně hradila. Pokud někteří nebudou moci podle nařízení využít amalgám zdarma, budou jim muset pojišťovny zaplatit jiný typ plomby. To se tudíž prodraží.

„Amalgám byl jednoznačně nejlevnější. Žádný jiný materiál se mu v tomto ohledu zdaleka neblíží, všechny další výplně jsou podstatně dražší a pracnější,“ poznamenal šéf královéhradecké pobočky České stomatologické komory Vít Hrubecký.

Experti chtějí amalgám zakázat, protože obsahuje jedovatou rtuť a ničí přírodu. Při vybrušování amalgámu ze zubu totiž dochází k odplavování rtuti do odpadních vod. Nebezpečná rtuť se také uvolňuje do vzduchu při spalování těl v krematoriích.

Za amalgámové plomby zaplatí ročně pojišťovny podle informací iDnes.cz zhruba 1,5 miliardy korun. Podle zubařů by jiné výplně stály pojišťovnu nejméně dvakrát tolik. Prosincové rozhodnutí Evropské komise, které musí ještě schválit Evropský parlament, je čerstvou novinkou i pro pojišťovny. Časem by měly prý amalgámové plomby zmizet úplně. Experti požadují, aby členské země předložily plán, jak se tohoto materiálu v zubních ordinacích zbaví.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud