Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec pokoutného odhazování nadměrného odpadu u popelnic

Konec pokoutného odhazování nadměrného odpadu u popelnic
 

Každoročně skončí 7 – 8 tisíc tun, často nadměrného, odpadu mimo popelnice, kontejnery a sběrné dvory. Černé skládky hyzdí ulice a komplikují práci všem svozovým společnostem. Praha proti tomu bojuje pokutami a vynakládá nemalé finanční prostředky na úklid. Pražské služby lidem nabízí odvoz nadměrného odpadu přímo z bytu.

U kontejnerů na směsný či tříděný odpad platí, že jakýkoliv odpad nelze odkládat vedle nich. Odpad patří do popelnice a v případě velkoobjemového odpadu do sběrného dvora či velkoobjemového kontejneru. „Staré ledničky, pračky, nábytek a televize zanechané vedle popelnice nedokáže popelářské auto během své pravidelné objížďky v dané lokalitě odvést a ani není povinností posádky takový odpad odstranit. To samé platí i pro stavební suť nebo stará bytová jádra. Ta často obsahují i kompletní rozvody, proto by neměla končit v komunálním odpadu,“ upozorňuje mluvčí Pražský služeb Radim Mana. 

Riskovat vysokou pokutu nebo vše vyřešit za pár stokorun? 

Pohození nadměrného odpadu, starého nábytku nebo stavební suti mimo popelnici může být pokutováno částkou až do výše 50 tisíc korun. V naprosté většině případů jde o neochotu Pražanů vypořádat se s nepotřebnými věcmi odpovědněji. „Řešením je objednat si svoz nadměrného odpadu, vysloužilé elektroniky přímo z bytu. Cena se v návaznosti na velikost odpadu a vzdálenosti bytové jednotky od místa naložení odpadu pohybuje v rozmezí od 110 do 220 Kč, což je méně, než zákazník zaplatí např. u stěhovacích firem. Více informací občané naleznou na našich webových stránkách,“ upřesňuje Radim Mana. 

Pro svoz stavební suti nabízí společnost Pražské služby službu pytlového svozu stavební suti, která probíhá na základě telefonické, písemné nebo e-mailové objednávky adresované na níže uvedené kontakty. Stavební suť bude ukládána do označených pytlů, jejichž maximální hmotnost bude 30 kg. Pytle je možné si vyzvednout na všech sběrných dvorech provozovaných společností Pražské služby. Cena za svoz a likvidaci jednoho pytle je 85 Kč včetně DPH. Zákazník při převzetí pytlů na sběrném dvoře uhradí odpovídající částku za odebraný počet pytlů a má možnost si objednat i termín svozu naplněných pytlů.

Co dělat s povalujícím se velkoobjemový odpadem u popelnic

„V takovém případě je nejlepší kontaktovat majitele nebo správce objektu a požádat o objednání mimořádného úklid u svozové společnosti, případně zajistit odstranění jiným způsobem,“ vysvětluje Mana. Na stanovištích tříděného odpadu zajišťují úklid svozové společnosti, a to i několikrát týdně. Lidé by si ale měli všímat, zda kontejnery na třídění určené občanům nejsou zneužívány živnostenským odpadem z okolních provozů. Může to vést k jejich dřívějšímu přeplnění, nedostatku kapacit a následným komplikací s vyhozením odpadu.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link