Kriminalisté šetří letní srážky vlaků jako terorismus. Mohly mít stejného pachatele | info.cz

Články odjinud

Kriminalisté šetří letní srážky vlaků jako terorismus. Mohly mít stejného pachatele

Červnový střet osobního vlaku se stromem na Mladoboleslavsku šetří kriminalisté jako teroristický útok. Podle informací serveru Lidovky.cz je to dokonce jediná verze, kterou se zabývají. Prošetřování případu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, které si pod sebe stáhlo také podobný případ z července.

Střet se odehrál 1. června krátce po osmé hodině ranní mezi stanicemi Mladá Boleslav a Bakov nad Jizerou. Na osobní vlak se zřítil strom, který měl naříznutý kmen. Všichni cestující přečkali nehodu bez zranění.

Ministr vnitra Milan Chovanec už tehdy řekl, že není jasné, zda nejde o teroristický čin. Spekulace se chopil i protiislámský aktivista Martin Konvička. Server Aktuálně.cz později napsal, že policie zajistila vzkaz „Alláh je veliký“ psaný latinkou s pravopisnými chybami.

Zkraje podzimu se k teorii o terorismu přiklonili i vyšetřovatelé. Případ se dostal pod křídla Vrchního státního zastupitelství v Praze. „Věcná příslušnost Vrchního státního zastupitelství v Praze se odvíjí od použité právní kvalifikace, když je prověřováno podezření ze spáchání zločinu teroristického útoku,“ potvrdil serveru Lidovky.cz státní zástupce Martin Bodlák.

Událost prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Ta je ale skoupá na slovo a nechce případ komentovat. Zatím ale nepadlo žádné obvinění.

Vrchní státní zastupitelství v Praze dozoruje také druhý podobný případ, který se odehrál 28. července mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Také tady vlak narazil do zříceného stromu s předem naříznutým kmenem.

„Má to úplně stejnou historii, ze stejných důvodů to bylo postoupeno Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf státních zástupců na Mladoboleslavsku Petr Cibulka, jehož lidé případ do Prahy poslali.

Podle serveru Aktu.cz se i tady našlo několik papírů s nápisem „Alláhu, akbar“. Oba incidenty tak spolu mohou souviset a mít stejného pachatele. I toto nyní kriminalisté prověřují.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud