Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kriminalisté šetří letní srážky vlaků jako terorismus. Mohly mít stejného pachatele

Kriminalisté šetří letní srážky vlaků jako terorismus. Mohly mít stejného pachatele

Červnový střet osobního vlaku se stromem na Mladoboleslavsku šetří kriminalisté jako teroristický útok. Podle informací serveru Lidovky.cz je to dokonce jediná verze, kterou se zabývají. Prošetřování případu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, které si pod sebe stáhlo také podobný případ z července.

Střet se odehrál 1. června krátce po osmé hodině ranní mezi stanicemi Mladá Boleslav a Bakov nad Jizerou. Na osobní vlak se zřítil strom, který měl naříznutý kmen. Všichni cestující přečkali nehodu bez zranění.

Ministr vnitra Milan Chovanec už tehdy řekl, že není jasné, zda nejde o teroristický čin. Spekulace se chopil i protiislámský aktivista Martin Konvička. Server Aktuálně.cz později napsal, že policie zajistila vzkaz „Alláh je veliký“ psaný latinkou s pravopisnými chybami.

Zkraje podzimu se k teorii o terorismu přiklonili i vyšetřovatelé. Případ se dostal pod křídla Vrchního státního zastupitelství v Praze. „Věcná příslušnost Vrchního státního zastupitelství v Praze se odvíjí od použité právní kvalifikace, když je prověřováno podezření ze spáchání zločinu teroristického útoku,“ potvrdil serveru Lidovky.cz státní zástupce Martin Bodlák.

Událost prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Ta je ale skoupá na slovo a nechce případ komentovat. Zatím ale nepadlo žádné obvinění.

Vrchní státní zastupitelství v Praze dozoruje také druhý podobný případ, který se odehrál 28. července mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Také tady vlak narazil do zříceného stromu s předem naříznutým kmenem.

„Má to úplně stejnou historii, ze stejných důvodů to bylo postoupeno Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf státních zástupců na Mladoboleslavsku Petr Cibulka, jehož lidé případ do Prahy poslali.

Podle serveru Aktu.cz se i tady našlo několik papírů s nápisem „Alláhu, akbar“. Oba incidenty tak spolu mohou souviset a mít stejného pachatele. I toto nyní kriminalisté prověřují.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744