Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kteří ministři dostanou padáka?

Kteří ministři dostanou padáka?
 

Bezprostředně poté, co premiér Bohuslav Sobotka v pátek rozeslal svým stranickým kolegům dopis o výměně „unavených“ ministrů, rozeběhly se spekulace o tom, kdo se odvolání dočká. Ministerský předseda se se svými sedmi ministry terpve začíná scházet. Už teď ale zaznívají především tři jména: Svatopluk Němeček, Jan Mládek a Jiří Dientsbier. Co mají za sebou v Sobotkově vládě?

Svatopluk NěmečekSvatopluk Němečekautor: ČTK

Svatopluk Němeček
Horkým adeptem na výměnu je podle spekulací ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ten čelí dlouhodobě kritice ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše. Spory se mezi nimi rozhořely hlavně kvůli financování zdravotnictví. Resortu se navíc nedaří prosadit protikuřácký zákon. Výčitky míří i na odchody lékařů do zahraničí. Němečka navíc do úřadu provázely skandály z vedení ostravské fakultní nemocnice. Členem vlády je od roku 2014.

Jan MládekJan Mládekautor: ČTK
Jan Mládek
Mezi ministry „na odstřel" by mohl být i šéf resortu průmyslu a obchodu Jan Mládek. Ten propadl ve volbách do Senátu a sám tak premiérovi nabídl svou rezignaci. Sobotka ji ale nepřijal. O Mládkově odvolání se přitom mluvilo už dlouho před tím. A zaznívá už i jméno jeho možného nástupce. Měl by jím být tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který má k premiérovi blízko. Má být navíc jedničkou pražské ČSSD do sněmovních voleb.

Jiří DienstbierJiří Dienstbierautor: ČTK
Jiří Dienstbier
Dlouhodobě míří kritika také na ministra pro lidská práva a šéfa legislativní rady Jiřího Dienstbiera. Rozporuplně je vnímána například jeho vstřícnost k uprchlíkům. S konzervativnější částí sociální demokracie se ale míjí i v dalších tématech. Zároveň je tím ale zajímavý pro skupinu liberálně zaměřených voličů z větších měst. Sobotku navíc podpořil v roce 2013, kdy se ho pokusili sesadit z funkce Michal Hašek s Milošem Zemanem. Do Dienstbiera se opřel i Andrej Babiš, který v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že největší problém má práce s Legislativní radou vlády pod Dienstbierovým vedením.

Koho má Sobotka ve vládě?
Jiří Dienstbier (ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a příležitosti); Milan Chovanec (ministr vnitra); Michaela Marksová (ministryně práce a sociálních věcí); Jan Mládek (ministr průmyslu a obchodu); Svatopluk Němeček (ministr zdravotnictví); Kateřina Valachová (ministryně školství); Lubomír Zaorálek (ministr zahraničí)

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1