Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lánský pučista Tejc míří do Babišovy vlády. Jako náměstek ministra spravedlnosti Pelikána

Lánský pučista Tejc míří do Babišovy vlády. Jako náměstek ministra spravedlnosti Pelikána

Bývalý sociálně demokratický poslanec a lánský pučista Jeroným Tejc se má stát politickým náměstkem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). S odkazem na tři na sobě nezávislé zdroje blízké vedení hnutí ANO o tom informoval server Lidovky.cz.

O tom, že hledá posilu na ministerstvo vnitra, hovořil Pelikán v sobotu v rozhovoru pro iDNES.cz. „Zvažuji posílení resortu o pozici politického náměstka, tedy člověka, který by mi v parlamentu pomohl vyjednávat podporu pro zákony. Sám o sobě vím, že jsem v této oblasti nikdy nebyl dvakrát silný,“ uvedl včera ministr spravedlnosti. 

Sám Tejc angažmá na ministerstvu vnitra zatím nepotvrdil, ani nevyvrátil. Totéž neučinil ani Pelikán. Podle informací serveru Lidovky.cz však už o angažmá bývalého sociálně demokratického politika ví a nemá s ním prý problém. 

Vystudovaný právník byl členem ČSSD konce devadesátých let. Býval předsedou poslaneckého klubu a šéfoval řadě sněmovních výborů. Jeho postavení uvnitř ČSSD utrpělo po tzv. lánském puči po volbách v roce 2013, kdy na něj prasklo, že se společně s Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem, Jiřím Zimolou a Milanem Chovancem tajně sešel s prezidentem Milošem Zemanem. 

Několikrát poté neúspěšně kandidoval na vedoucí pozice ve straně, aby oznámil, že po letošních sněmovních volbách odchází z politiky. Na konferenci jihomoravské ČSSD koncem listopadu navíc avizoval konec svého členství ve straně. Vadilo mu chování vedení ČSSD. 


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1