Letiště jako oblíbený cíl teroristů. Jak se útoku snaží zabránit to pražské? | info.cz

Články odjinud

Letiště jako oblíbený cíl teroristů. Jak se útoku snaží zabránit to pražské?

Terorismus a letiště – slova, která se poslední dobou společně objevují až moc často. Loni umírali lidé v Istanbulu a Bruselu, před několika dny zaútočil střelec na Floridě. Velká letiště na to reagují novými opatřeními a Praha není výjimkou. Přesto stále existuje řada míst, kam se člověk odhodlaný zaútočit může dostat bez jakékoli kontroly třeba i s výbušninou. Co atentátníky na letištích tak láká a jak jim v útoku zabránit? 

Je to do určité míry paradox. Málokterý veřejný prostor je právě tak hlídaný a sledovaný jako mezinárodní letiště, útoky teroristů se jim přesto nevyhnou. 

Vyhlášené dopravní uzly na to pochopitelně průběžně reagují novými opatřeními. „Všechny podobné incidenty v úzké spolupráci s policií a bezpečnostními složkami státu individuálně vyhodnocujeme. Tam, kde je to považováno za potřebné, stávající opatření posilujeme, ať již zvýšenou činností hlídek nebo dalšími specifickými opatřeními. Zároveň aktivně monitorujeme a sbíráme zkušenosti z jiných letišť. Přibližně před rokem a půl jsme vytvořili novou Bezpečnostní strategii, kterou průběžně aktualizujeme,“ uvedla mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková. Do bezpečnosti cestujících prý letiště ročně investuje zhruba půl miliardy korun.

Teroristické útoky se ale často odehrávají v částech letišť, které jsou volně přístupné. V loňském roce teroristé usmrtili 45 lidí na istanbulském Atatürkově letišti a 14 na bruselském Zaventem. Všechny tyto útoky se odehrály v místech, kam se člověk dostane volně bez jakékoli kontroly. V Bruselu teroristé zaútočili 24. března 2016 v odletové hale. Odpálili výbušniny, které měli schované v kufrech. V Istanbulu 28. června 2016 atentátníci stříleli a následně se odpálili před odletovou halou. Za připomenutí stojí ještě útok na moskevském letišti Domodědovo, který se odehrál 24. ledna 2011. Při útoku zahynulo 35 lidí. Tehdy opět zabíjela výbušnina v kufru odpálená v příletové hale.

Ačkoli tedy letiště podléhají řadě bezpečnostních opatření, stále existují nekontrolovaná místa, kam se může dostat i s kufrem kdokoli. Například na pražském Terminálu 1, který odbavuje lety mimo Evropskou unii, se příruční zavazadla kontrolují až u jednotlivých bran před nástupem do letadla. Není to přílišný risk? „K dispozici máme množství aplikovaných opatření, kde má každý prvek svůj smysl, například monitoring prostorů a přítomnost hlídek, sledování podezřelého chování, kontroly dokladů při vstupu do neveřejného prostoru nebo namátkové i cílené kontroly. I při vstupu do tohoto prostoru se ale v současnosti bezpečnostní opatření zpřísňují,“ vysvětluje Janoušková.

Kanadský server Macleans v rozhovoru s expertem na terorismus Brianem Michaelem Jenkinsem uvádí výčet nejdůležitějších důvodů, proč si teroristé tak často ke svým útokům vybírají právě letiště.

Letiště i přes množství bezpečnostních procedur stále umožňují volný vstup do některých svých částí. A další člověk s kufrem, ať je v něm cokoli, nebudí podezření. Letiště také přitahují více mediální pozornosti, jde o mezinárodní místo, kde se setkávají lidé různých národností. Případný útok tak může zaujmout více médií z různých států.

Cílem teroristů může být také poškodit reputaci země. Útoky odrazují turisty, kteří si pro svoji dovolenou raději vyberou bezpečnější destinaci. Zvlášť v zemích, které z cestovního ruchu získávají značnou část svých příjmů, může být podobný útok likvidační i ekonomicky.

Teroristé se snaží vymýšlet nové cesty a nové způsoby jak útočit. Tyto pokusy, byť neúspěšné, následně generují nová bezpečnostní opatření. V USA před časem odhalili například neúspěšný pokus o přenos výbušného zařízení v botě. Od té doby se cestující při bezpečnostní kontrole také zouvají.

Útoky mají i psychologický efekt. Při zvyšující se ochraně letišť i měst se objevují ozbrojené hlídky a výjimečně i armáda. Přestože přispívají k větší bezpečnosti, můžou vyvolávat ve veřejnosti také strach právě proto, že připomínají nedávné útoky. A  tato atmosféra nejistoty a obav je jedním z cílů teroristů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud