Léto bez krve: Kvůli dovoleným dochází dárce, nejvíc chybí skupina nula negativní | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Léto bez krve: Kvůli dovoleným dochází dárce, nejvíc chybí skupina nula negativní

Léto bez krve: Kvůli dovoleným dochází dárce, nejvíc chybí skupina nula negativní

Transfuzní stanice čelí během léta každoročnímu poklesu počtu dárců krve nejen kvůli dovoleným, ale také kvůli klíšťatům a tropickým nemocem. Letos navíc musí odmítat i návštěvníky severu Itálie, Maďarska, Rumunska nebo Řecka. Někde měli v červenci i o čtvrtinu méně dárců než v červnu, vyplývá z vyjádření zástupců transfuzních stanic v pražských nemocnicích pro ČTK. Nejvíc chybí krevní skupina nula negativní, tedy univerzální dárci. Té ale není dostatek téměř nikdy.

Důvodem poklesu jsou podle přednosty transfuziologického úseku Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) Martina Písačky jak dovolené, tak větší výskyt klíšťat či cestování dárců krve, letos však nejen do oblastí s výskytem malárie. "Počet významně ovlivnilo odmítání dárců po pobytu na severu Itálie, v Maďarsku, Rumunsku a na Peloponéském poloostrově v Řecku pro vyšší výskyt onemocnění západonilskou horečkou," řekl ČTK Písačka.

V červnu podle něj přišlo do ÚHKT darovat krev 474 tzv. opakovaných dárců a v červenci 398 opakovaných a 27 prvodárců. "Celoročně se snažíme různými náborovými akcemi získávat nové dárce. Je totiž potřebné vybudovat širší dárcovskou základnu, aby bylo možné i v letních měsících objednávat dárce s potřebnými krevními skupinami a fenotypy," dodal Písačka.

Transfuzní stanice tak dárcům, kteří nebyli darovat krev v posledních třech měsících u mužů a čtyřech už žen, píší SMS zprávy nebo i volají. V Ústřední vojenské nemocnici také například vyjíždí přímo za dárci nebo na odběry na přelomu července a srpna zvou přímo vojáky z povolání.

Podle primáře oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miloše Bohoňka je ale o prázdninách potřeba krve méně. "Některá oddělení jsou uzavřená kvůli dovoleným, pacienti upřednostňují plánované výkony před prázdninami nebo po nich a podobně," sdělil ČTK.

Podle mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Hany Vránové má určitý vliv i současné horké počasí. "Chápeme pokud se dárci rozhodnou nepřijít, aby neriskovali případnou nevolnost," vysvětlila.

Informace o tom, které krve je nedostatek a jací dárci mají svou návštěvu raději odložit, až bude více potřeba, má každá transfuzní stanice na svém webu. "Tato informace, ale již zítra může být stará, protože poměr se může otočit během jediné noci, kdy budou třeba jen dva komplikovaní pacienti stejné skupiny," dodala Vránová.

V Česku je v současné době asi 250.000 registrovaných dárců krve. Postupně jich ale ubývá, méně je zejména těch, kteří se rozhodnou začít darovat krev. Zatímco v roce 2009 bylo těchto prvodárců 61.000, o šest let později to bylo již jen asi 42.500 lidí. Odborníci upozorňují, že dárců by mělo být asi o 100.000 víc. Chybí rezerva pro mimořádné situace.

Dárcem krve se může stát dospělý od 18 do 65 let, který netrpí vážnější alergií, neprodělal zánět jater, ledvin, infarkt, nemá vysoký tlak či srdeční vadu, není po transplantaci, neměl kapavku, TBC, není HIV pozitivní a neužíval nitrožilně drogy.

Ženy mohou darovat krev jednou za čtyři měsíce, muži za tři. Dárci dostanou v nemocnici snídani a poukázku na občerstvení. Ze zákona mají i nárok na den volna v zaměstnání a daňovou úlevu, která byla od letošního roku zvýšená na 3000 korun. Bonusy pro dárce mají i zdravotní pojišťovny.

Krev nelze vyrobit, nemocní tak jsou odkázáni na dárce. Krev potřebují pacienti po těžkých úrazech, při vážných operacích, transplantacích, při léčbě otrav. Celoživotně jsou na darovanou krev odkázáni lidé na umělé ledvině či s rakovinou krve. Z krve se vyrábějí léky pro hemofiliky, pro léčbu poruch obranyschopnosti či popálenin.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.