Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé už neuvidí, jak hospodaří stát. Podívejte se, kdo schválil vykostění zákona, který sledoval zacházení s veřejnými penězi

Lidé už neuvidí, jak hospodaří stát. Podívejte se, kdo schválil vykostění zákona, který sledoval zacházení s veřejnými penězi

Především komunističtí a sociálně demokratičtí poslanci se dnes postavili proti tomu, aby občané měli přehled, jak se nakládá s veřejnými prostředky. O jeden hlas prošla sněmovnou radikálně okleštěná novelu zákona o registru smluv, který od loňského července přikazuje úřadům, krajům, obcím a všem jejich firmám zveřejňovat v internetové databázi smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun. Původně měli poslanci rozhodovat jen o udělení výjimky Budvaru, nakonec ale prošel návrh, který okruh výjimek rozšířil natolik, že z dohledu veřejnosti zmizí drtivá většina objemu prostředků v registru. Před volbami přitom řada z nich veřejnosti slibovala, že se za přijetí důležitého protikorupčního opatření zasadí.

Dramatickou proměnu zákona odstartoval lidovecký návrh, aby byl ze zákona vyjmut Budějovický Budvar. Ministr zemědělství Marian Jurečka udělení výjimky odůvodňoval tím, že norma pivovar poškozuje, protože ho nutí zveřejňovat smlouvy, z nichž může konkurence vyčíst jeho obchodní strategie.  

Někteří poslanci se jeho argumentace chytili a začali poukazovat na to, že s podobnými problémy se mohou potýkat i další společnosti. Na novelu se tak nabalily další pozměňovací návrhy, které původní zákon o registru smluv učinily z hlediska transparentnosti takřka bezzubým.

Podle schválené podoby novely nebude smlouvy muset zveřejňovat nejen Budvar, ale ani státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Určité úlevy si vymohly i Česká televize a Český rozhlas. Pokud novela projde senátem a podepíše jí prezident, nebudou muset zveřejňovat smlouvy na sportovní přenosy. A například veřejným vysokým školám by odpadla povinnost dávat do registru smlouvy, které uzavírají se soukromou podnikatelskou sférou.

Novela prošla sněmovnou nejtěsnější možnou většinou. O jediný hlas jí prosadili poslanci zejména z ČSSD a KSČM, k nimž se částečně přidali i zákonodárci z KDU-ČSL a ODS. Proti hlasovaly kluby ANO, TOP 09, Starostů a Úsvitu.

Řada politiků se přitom na popud nevládních občanských sdružení z Rekonstrukce státu před parlamentními volbami v roce 2013 zavázala, že registr smluv prosadí. Přijetí zákona po jeho předložení následně slíbila i vládní koalice. Spousta jejích poslanců (hlavně těch sociálně demokratických) ale dnes zvedla ruku pro novelu, která jejich závazek cupuje na kousky.

Sněmovna, hlasování o novele zákona o registru smluv. 22. 2. 2017Sněmovna, hlasování o novele zákona o registru smluv. 22. 2. 2017autor: Info.cz

Novela zákona o registru smluv. Hlasování ve sněmovně, 2. část. 22. 2. 2017Novela zákona o registru smluv. Hlasování ve sněmovně, 2. část. 22. 2. 2017autor: INFO.cz

Novela zákona o registru smluv. Hlasování ve sněmovně, 3. část. 22. 2. 2017Novela zákona o registru smluv. Hlasování ve sněmovně, 3. část. 22. 2. 2017autor: INFO.cz

„Je to průšvih. Registr má smysl pouze v okamžiku, kdy je účast v něm povinná a je tam maximální množství údajů,“ okomentoval závěrečnou podobu novely zákona o registru smluv pro INFO.CZ ekonom a právník Zdeněk Kudrna. Podobně hovoří i zpravodaj novely Jan Farský (STAN, za TOP 09), jenž v minulosti zákon o registru smluv prosadil. Podle poslance je registr „v podstatě vykoštěn“, protože z něho zmizí zhruba dvě třetiny objemu sledovaných veřejných peněz.

„Lobbisté slaví. Lidovecká novela zcela vykastrovala zákon o registru smluv. V nové podobě je k ničemu. A o to šlo…“ kritizoval novelu na svém twitteru předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Servítky si nebral ani europoslanec za ANO Pavel Telička: „Výjimky z registru smluv pro státní podniky jsou naprostou nehorázností a fackou lidem. V nich je totiž největší důvod registrace“.

Jak upozorňuje Zdeněk Kudrna, registr smluv je jedno z důležitých opatření, která umožňují kontrolovat efektivitu vynakládání veřejných výdajů a zabraňovat tak jejich plýtvání. „Po pravdě řečeno, bylo by lepší prodat Budvar, než kvůli němu měnit tenhle zákon. Ztráty z netransparentnosti budou asi daleko větší, než výnosy z jednoho státního podniku,“ tuší ekonom.  

Že se systém veřejného registru smluv vyplatí, ukázaly dle Kudrny analýzy, které například odhalily určitou anomálii v platbách za léky. Vyšlo najevo, že nemocnice si od zdravotních pojišťoven nechávají proplatit plnou částku za nakoupené léky, ale přitom dostávají od farmaceutických firem 20 až 25 % z ceny zpátky. Pokud by se ukázalo, že farmaceutické firmy jsou schopné slevit cenu léků, české zdravotnictví by mohlo ušetřit řádově miliardy korun ročně. Bez vhledu do problematiky, který umožnil registr smluv, by se ale taková možnost zřejmě nikdy neotevřela.

Pozitivním způsobem by se mohl registr smluv podle Kudrny podepsat také na nastavení pravidel pro kupování PR za veřejné peníze. Debatu o vhodnosti takového jednání rozpoutalo poukázání na smlouvy, které některé kraje či ministerstva uzavřely s „podivnými weby“ za účelem zveřejňování PR materiálů. Bez registru smluv by se na takovou praxi podobně jako ve výše uvedeném případě nepřišlo. Novela zákona, kterou schválili poslanci, ale voliče o nahlédnutí pod ruce voleným zastupitelům dramaticky snižuje. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1