Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidovci se vlády bez Babiše neobávají. Takové loutky ministři ANO nejsou, věří Jurečka

Lidovci se vlády bez Babiše neobávají. Takové loutky ministři ANO nejsou, věří Jurečka

Lidovci po dnešním jednání s Pirátskou stranou tvrvají na podmínce, že do vlády nepůjdou s trestně stíhaným politikem. Toho, že kdyby šéf vítězného hnutí ANO Andrej Babiš nebyl ve vládě, řídil by ji zpovzdálí jako loutkový kabinet, se neobávají, řekl novinářům místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Piráti naopak dle svého předsedy Ivana Bartoše nevidí žádnou možnost, že by do druhého kabinetu šli, nebo ho podpořili. Premiér v demisi Babiš je trestně stíhán kvůli kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo.

„Andrej Babiš několikrát zmiňoval, že ve vládě být nemusí. Já si dokážu představit, že by ve vládě předseda vítězné strany či koaliční strany nebyl. Poslední čtyři měsíce nebyl Andrej Babiš ve vládě (v minulém volebním období) a neměl jsem pocit, že by třeba ministr financí byl řízen po telefonu někde z Průhonic,“ řekl Jurečka. Podle něj není nutné se obávat toho, že by Babiš řídil kabinet zpovzdálí. „Takové loutky to (ministři ANO) nejsou,“ dodal místopředseda KDU-ČSL.

Menšinová vláda hnutí ANO nezískala ve Sněmovně důvěru. Babiš nyní vyjednává o nové vládě, která by měla v dolní komoře většinovou podporu.

Lidovci menšinovou vládu vidí až jako poslední možnost před předčasnými volbami. Do vládní koalice by šli jen tehdy, pokud by v kabinetu nebyl trestně stíhaný politik, zopakoval Jurečka. Dodal, že bude záležet tedy jen na Babišovi, jak budou jednání dál vypadat. „Přijde nám, že situace v ČR nevypadá, že by se vítěz snažil nalézt dostatečnou podporu,“ podotkl Jurečka. Poukázal na vyjednávání o koalici v Německu, kde strany každý den jednáním stráví několik hodin.

Piráti se podle Bartoše dál drží své předvolební strategie. Mají podmínku, že ve vládě nebudou lidé s „korupční minulostí“. Bartoš poukázal na to, že Sněmovna vydala ke stíhání premiéra v demisi, který sestavuje nyní další kabinet. Podle Pirátů by ANO navíc nemělo být ve vládě dominantní. „Z toho, co vidíme, se zatím nerýsuje žádná možnost, že by taková vláda byla s účastí Pirátů, nebo by od Pirátů získala podporu... V tuto chvíli nevidíme nějakou možnost, jak by Piráti mohli zasáhnout do vývoje,“ uvedl šéf strany. Míní, že Babiš všechny možnosti nevyčerpal.

Lidovci se do úterý příštího týdne, kdy zasedne jejich předsednictvo a celostátní výbor, chtějí sejít také se zástupci ODS, TOP 09, STAN a ČSSD. Termín zatím nemají domluvený jen se sociálními demokraty, kteří si o víkendu budou volit nové vedení.

Lidovci se s hnutím ANO setkali podle Jurečky naposledy před deseti dny, schůzka ale skončila bez výsledku a jednání o vládě dál neposunula. S Okamurovým hnutím SPD a s komunisty nemá pro KDU-ČSL podle prvního místopředsedy cenu jednat kvůli rozdílům v programu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1