Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Má noční záchvaty, u kterých strašně řve.“ Dětí poškozených očkováním přibývá, zuří kritici

„Má noční záchvaty, u kterých strašně řve.“ Dětí poškozených očkováním přibývá, zuří kritici

Společnost pacientů s následky po očkování tvrdí, že se ministerstvo zdravotnictví nezabývá nárůstem případů poškození po očkování. Naopak kroky, které ministerstvo zavádí, jsou podle organizace takové, že vedou k ještě větším rizikům. Jako příklad uvádí příběh malé Valérie, u které se prý po očkování objevily noční běsy. Ministerstvo zdravotnictví i epidemiolog odmítají, že by očkování byla nebezpečná. Je však prý potřeba sledovat případné kontraindikace a očkování vzhledem k nim upravit.

Společnost pro pacienty s následky po očkování má k dispozici příběhy pacientů, kteří se na ně obracejí s tím, že nějaké problémy po očkování měli. Jedním z nich je příběh paní Olgy, respektive její malé dcerky (tenkrát 1,5 roku). „Bydlíme u Plzně a máme dceru Valérii, která prošla očkováním vcelku v pořádku až na poslední očkování vakcínou MMR – spalničky, zarděnky, příušnice,“ uvedla Olga.Valérii se po očkování objevila vyrážka, která připomínala krevní podlitiny. Rodiče s tím byli srozuměni, a tak si nedělali žádné větší starosti. Postupem času ale přišly hlubší problémy. „Začaly se objevovat noční hysterické děsy, u kterých Valérie začne řvát, jako kdyby jí nohu řezali. Nejsme schopni ji z tohoto stavu probudit a uklidnit. Poté jí dlouho trvá, než se uklidní a usne,“ uvedla Olga s tím, že tyto stavy u dítěte přetrvávají stále.

„Ministerstvo ignoruje varování“

„Za poslední tři roky se stav očkování v České republice rozhodně zhoršil. Ministerstvo zdravotnictví ignoruje varování řady odborníků a rodičů poškozených dětí, že s rozšiřováním očkovacích programů a snižováním věku očkovaných rapidně vzrůstá četnost zejména neurologických a imunologických poškození. Naopak zpřísňuje pravidla, zavádí další prostředky k vynucení co nejčasnějšího očkování bez ohledu na zdravotní stav dítěte,“ tvrdí společnost.

Podle předsedy Společnosti pacientů s následky po očkování by se měl změnit přístup a komunikace ze strany ministerstva zdravotnictví k problematice očkování. Společnost si ale zároveň uvědomuje, že s příchodem nového ministra se přístup ministerstva může změnit.

Odborníci obavy odmítají, podle nich nejsou na místě. Za strachem vidí mimo jiné vliv sociálních sítí a nepodložené informace. Rovněž ministerstvo zdravotnictví odmítá tvrzení kritiků.

ČTĚTE POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU NA BLESK.CZ >>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744