Články odjinud

„Má vláda důvěru? Nemá. Hra ještě není dohraná.“ Pražská ČSSD trvá na tom, aby byl Poche ministr

„Má vláda důvěru? Nemá. Hra ještě není dohraná.“ Pražská ČSSD trvá na tom, aby byl Poche ministr

Kvůli nejasné situaci okolo nejmenování Miroslava Pocheho ministrem zahraničí se dnes sešlo předsednictvo pražské ČSSD. Po vedení partaje požaduje vysvětlení, co se v uplynulých dnech opravdu stalo. Ve svém usnesení dál trvá na tom, aby resort vedl europoslanec, kterého odmítá prezident Miloše Zeman a komunisté.

„Přijali jsme usnesení, ve kterém jsme požádali předsednictvo, aby nám vysvětlilo situaci. Je dost nepřehledná. Existují různé verze a my potřebujeme, aby nám k tomu dalo předsednictvo informace, které ví,“ popsal pro INFO.CZ předseda pražské organizace ČSSD Petr Pavlík.

V médiích se objevily informace o několika možných scénářích. Podle jednoho měl premiér Babiš prezidentovi Zemanovi poslat dva seznamy, ten druhý bez Pocheho jména. Tím by Zeman neporušil ústavní povinnost jmenovat ministry, které mu premiér navrhne. Babiš tento popis událostí ale odmítá.

INFOGRAFIKA DNE: Termíny pro BabišeINFOGRAFIKA DNE: Termíny pro Babišeautor: info.cz

Druhá možnost popisuje situaci, kdy domluva na vyškrtnutí Pocheho byla pouze ústní.

Pražští sociální demokraté každopádně trvají na tom, aby ministerstvo zahraničí Poche opravdu vedl. „Vyzvali předsednictvo, ať kategoricky trvá na jméně Poche, protože to je spojeno s koaliční smlouvou i s výsledkem referenda. Konstatovali jsme, že je zodpovědností premiéra Andreje Babiše, aby to prosadil. A v případě, že prezident Zeman dál nebude respektovat ústavu, tak aby zvážil podání kompetenční žaloby,“ říká Pavlík.

Pokud by se tak nestalo, mohlo by se podle něj stále ještě zkomplikovat hlasování o důvěře kabinetu. „Má vláda důvěru? Nemá. Myslím si, že hra ještě není dohraná. Věc je ve vzduchu. Naše vyjednávací pozice by měla být principiálně jednotná,“ tvrdí předseda pražské ČSSD. Podle něj není zatím ani jasně dané to, že vláda musí sněmovnu požádat o důvěru 11. července, jak je zatím plánováno.

Předsednictvo jednalo také o komunálních volbách. „Oslovili nás Zelení, jestli bychom s nimi neutvořili společnou kandidátku do zastupitelstva. Přijali jsme usnesení, že tuto nabídku nebudeme reflektovat,“ říká Pavlík.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud