Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Má vláda důvěru? Nemá. Hra ještě není dohraná.“ Pražská ČSSD trvá na tom, aby byl Poche ministr

„Má vláda důvěru? Nemá. Hra ještě není dohraná.“ Pražská ČSSD trvá na tom, aby byl Poche ministr

Kvůli nejasné situaci okolo nejmenování Miroslava Pocheho ministrem zahraničí se dnes sešlo předsednictvo pražské ČSSD. Po vedení partaje požaduje vysvětlení, co se v uplynulých dnech opravdu stalo. Ve svém usnesení dál trvá na tom, aby resort vedl europoslanec, kterého odmítá prezident Miloše Zeman a komunisté.

„Přijali jsme usnesení, ve kterém jsme požádali předsednictvo, aby nám vysvětlilo situaci. Je dost nepřehledná. Existují různé verze a my potřebujeme, aby nám k tomu dalo předsednictvo informace, které ví,“ popsal pro INFO.CZ předseda pražské organizace ČSSD Petr Pavlík.

V médiích se objevily informace o několika možných scénářích. Podle jednoho měl premiér Babiš prezidentovi Zemanovi poslat dva seznamy, ten druhý bez Pocheho jména. Tím by Zeman neporušil ústavní povinnost jmenovat ministry, které mu premiér navrhne. Babiš tento popis událostí ale odmítá.

INFOGRAFIKA DNE: Termíny pro BabišeINFOGRAFIKA DNE: Termíny pro Babišeautor: info.cz

Druhá možnost popisuje situaci, kdy domluva na vyškrtnutí Pocheho byla pouze ústní.

Pražští sociální demokraté každopádně trvají na tom, aby ministerstvo zahraničí Poche opravdu vedl. „Vyzvali předsednictvo, ať kategoricky trvá na jméně Poche, protože to je spojeno s koaliční smlouvou i s výsledkem referenda. Konstatovali jsme, že je zodpovědností premiéra Andreje Babiše, aby to prosadil. A v případě, že prezident Zeman dál nebude respektovat ústavu, tak aby zvážil podání kompetenční žaloby,“ říká Pavlík.

Pokud by se tak nestalo, mohlo by se podle něj stále ještě zkomplikovat hlasování o důvěře kabinetu. „Má vláda důvěru? Nemá. Myslím si, že hra ještě není dohraná. Věc je ve vzduchu. Naše vyjednávací pozice by měla být principiálně jednotná,“ tvrdí předseda pražské ČSSD. Podle něj není zatím ani jasně dané to, že vláda musí sněmovnu požádat o důvěru 11. července, jak je zatím plánováno.

Předsednictvo jednalo také o komunálních volbách. „Oslovili nás Zelení, jestli bychom s nimi neutvořili společnou kandidátku do zastupitelstva. Přijali jsme usnesení, že tuto nabídku nebudeme reflektovat,“ říká Pavlík.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232