Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Má vláda důvěru? Nemá. Hra ještě není dohraná.“ Pražská ČSSD trvá na tom, aby byl Poche ministr

„Má vláda důvěru? Nemá. Hra ještě není dohraná.“ Pražská ČSSD trvá na tom, aby byl Poche ministr

Kvůli nejasné situaci okolo nejmenování Miroslava Pocheho ministrem zahraničí se dnes sešlo předsednictvo pražské ČSSD. Po vedení partaje požaduje vysvětlení, co se v uplynulých dnech opravdu stalo. Ve svém usnesení dál trvá na tom, aby resort vedl europoslanec, kterého odmítá prezident Miloše Zeman a komunisté.

„Přijali jsme usnesení, ve kterém jsme požádali předsednictvo, aby nám vysvětlilo situaci. Je dost nepřehledná. Existují různé verze a my potřebujeme, aby nám k tomu dalo předsednictvo informace, které ví,“ popsal pro INFO.CZ předseda pražské organizace ČSSD Petr Pavlík.

V médiích se objevily informace o několika možných scénářích. Podle jednoho měl premiér Babiš prezidentovi Zemanovi poslat dva seznamy, ten druhý bez Pocheho jména. Tím by Zeman neporušil ústavní povinnost jmenovat ministry, které mu premiér navrhne. Babiš tento popis událostí ale odmítá.

INFOGRAFIKA DNE: Termíny pro BabišeINFOGRAFIKA DNE: Termíny pro Babišeautor: info.cz

Druhá možnost popisuje situaci, kdy domluva na vyškrtnutí Pocheho byla pouze ústní.

Pražští sociální demokraté každopádně trvají na tom, aby ministerstvo zahraničí Poche opravdu vedl. „Vyzvali předsednictvo, ať kategoricky trvá na jméně Poche, protože to je spojeno s koaliční smlouvou i s výsledkem referenda. Konstatovali jsme, že je zodpovědností premiéra Andreje Babiše, aby to prosadil. A v případě, že prezident Zeman dál nebude respektovat ústavu, tak aby zvážil podání kompetenční žaloby,“ říká Pavlík.

Pokud by se tak nestalo, mohlo by se podle něj stále ještě zkomplikovat hlasování o důvěře kabinetu. „Má vláda důvěru? Nemá. Myslím si, že hra ještě není dohraná. Věc je ve vzduchu. Naše vyjednávací pozice by měla být principiálně jednotná,“ tvrdí předseda pražské ČSSD. Podle něj není zatím ani jasně dané to, že vláda musí sněmovnu požádat o důvěru 11. července, jak je zatím plánováno.

Předsednictvo jednalo také o komunálních volbách. „Oslovili nás Zelení, jestli bychom s nimi neutvořili společnou kandidátku do zastupitelstva. Přijali jsme usnesení, že tuto nabídku nebudeme reflektovat,“ říká Pavlík.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744