Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Matka s dcerou uvízly v sauně na Jičínsku a zemřely. Provozovatel teď dostal podmínku

Matka s dcerou uvízly v sauně na Jičínsku a zemřely. Provozovatel teď dostal podmínku

Okresní soud v Jičíně potrestal majitele sauny, ve které letos na jaře zemřely dvě ženy, podmínkou dvanácti měsíců vězení se zkušební dobou tři roky. Ženy se při saunování nemohly ze sauny dostat ven. Jako náhradu škody musí muž zaplatit 5341 korun. O trestu za usmrcení z nedbalosti soud rozhodl trestním příkazem na konci října. Odsouzený ani státní zástupce se neodvolali a trestní příkaz se stal pravomocným. Rozhodnutí zveřejnil okresní soud na svém webu.

Pokud by odsouzený nebo státní zástupce proti trestnímu příkazu podali odpor, konalo by se v případu hlavní líčení. Muži za přečin usmrcení z nedbalosti hrozily až tři roky vězení. O výši trestu napsal web idnes.cz.

Tragédie se stala letos 15. dubna v zahrádkářské kolonii nedaleko Jičína. Matka s dcerou ve věku 65 a 45 let se saunovaly u své známé. Té se zdálo, že ženy dlouho nevycházejí. Když přišla do sauny, našla ženy ležící na zemi. V sauně se totiž zlomila klika u dveří a ženy se nemohly dostat ven. Pokusily se rozbít ve dveřích okénko, což se jim ale nepodařilo.

Odsouzený podle soudu saunu, která nepodléhala kolaudaci, postavil přibližně v roce 2013 k užívání své rodiny a přátel. „Vstupní prostor osadil zcela nevhodně dveřmi se stavebním zadlabacím zámkem pro cylindrickou vložku vybavený střelkou pro zajištění dveří proti otevírání," uvedl soud. Následně muž vyměnil kovovou kliku za dřevěnou vlastní výroby. Kliku vyplnil izolepou a lepidlem. Později se klika rozlomila, ale byla opravena lepením.

V dubnu se ženám klika v sauně rozlomila a nemohly se dostat ven. „Přestože se snažily rozbít dvojité sklo výplně vstupních dveří jak holýma rukama, tak dřevěným podhlavníkem, podařilo se jim rozbít jen první vrstvu skla a tak nedošlo k proudění čerstvého vzduchu a chladu do sauny," konstatoval soud. Ženy následně v tepelně a vzduchotěsně odizolované sauně zemřely kvůli přehřátí organismu a nedostatku kyslíku.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744