Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Meteorologové varují před ledovkou. Ke konci týdne se do Česka vrátí smog

Meteorologové varují před ledovkou. Ke konci týdne se do Česka vrátí smog

Pozor, bude to klouzat. Český hydrometeorologický ústav vydal na dnešní odpoledne varování před ledovkou. Postihnout by měla šest českých krajů, večer bude ohrožovat i obyvatele ve středu republiky. Kromě toho platí pro výše položená místa dnes i výstraha před sněhovými jazyky. Koncem týdne by se také měla zhoršit smogová situace.

Ledovka se dnes objeví po dešti se sněhem nebo mrznoucím dešti. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Karlovarský, Plzeňský a Ústecký kraj od dnešních 15:00 hodin. Od 22:00 hodin by s ledovkou měli počítat i obyvatelé Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje a Vysočiny, tam je ale riziko jejího vzniku nižší.

Na severu Čech hrozí od dnešního večera i sněhové jazyky, na Vysočině a Blanensku od úterního rána. Na Vysočině a západní Moravě může místy napadnout až 15 centimetrů nového sněhu. Výstraha před sněhovými jazyky s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 18:00 do úterních 15:00 hodin pro místa nad 600 metrů nad mořem v Libereckém a Ústeckém kraji. Na Vysočině a Blanensku je vyhlášena na úterý od 06:00 do 20:00. Před novou sněhovou pokrývkou meteorologové varovali pro Vysočinu, Znojemsko, Brněnsko, Blanensko, Olomoucko a Šumpersko od úterních 06:00 do středečních 06:00.

V úterý spadnou noční teploty k minus 5, na východě až k minus 9. Nejvyšší denní teploty vystoupají ke čtyřem stupňům. Ve středu bude zataženo až oblačno, zpočátku místy občasné sněžení, přes den pak očekáváme 2 stupně nad nulou. Ve čtvrtek v noci rtuť klesne až k minus 8, přes den se teploty udrží lehce nad nulou. Pátek a víkend bude spíše zatažený až oblačný s denními teplotami kolem plus 4 stupňů. Smogová situace z minulého týdne pominula, už od čtvrtka se ale kvůli inverzi ovzduší opět zhorší.

Lyžařská střediska v Česku mají za sebou vydařený víkend. Někteří provozovatelé ho hodnotí dokonce jako jeden z nejlepších letošní zimy. Z pohledu návštěvnosti si provozovatelé skiareálů libovali. V Krkonoších a Orlických horách lyžovaly desítky tisíc lidí a vysoká návštěvnost byla někde srovnatelná se silvestrovským týdnem. Díky dostatku přírodního sněhu se po několikaleté odmlce rozjely vleky v Mezihoří nebo v Pecce na Jičínsku.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744