Mezi 20 nevlivnějšími ženami v Bruselu jsou i dvě Češky: Věra Jourová a Dita Charanzová | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mezi 20 nevlivnějšími ženami v Bruselu jsou i dvě Češky: Věra Jourová a Dita Charanzová

Mezi 20 nevlivnějšími ženami v Bruselu jsou i dvě Češky: Věra Jourová a Dita Charanzová

I Česko má své zástupkyně mezi dvěma desítkami žen, které podle serveru Politico nejvíce ovlivňují dění a politiku v Bruselu. Patři k nim česká eurokomisařka Věra Jourová a evropská poslankyně Dita Charanzová.

Česká eurokomisařka Věra Jourová, která má v Evropské komisi na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů, patří mezi dvacet nejvlivnějších žen v Bruselu. Podle serveru Politico Europe obsadila šestou příčku v žebříčku, který web zveřejnil dnes ráno.

Politico píše, že žádný člen Evropské komise se neangažuje v takovém počtu politických střetů jako česká eurokomisařka. K nim patří především ochrana osobních dat, boj s nenávistným obsahem na internetu, aféra Dieselgate, dvojí kvalita potravin nebo kampaň kolem sexuálního obtěžování žen.

Mezi „technologickými titánkami“, které mají podle Politica v Bruselu vůbec největší vliv (byly zařazeny jako jedna skupina na první místo žebříčku), je i česká europoslankyně Dita Charanzová (zvolená za ANO). V Evropském parlamentu Charanzová je ve vedení klíčového výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, kde řeší otázky spojené se zaváděním jednotného digitálního trhu, elektronizaci státní správy nebo měření emisí v automobilovém průmyslu či pravidla pro držení zbraní, která vzbudily velký ohlas i v Česku.

Politico spolu s ní do skupiny zařadilo několik dalších žen, které stojí v čele silných technologických firem, například Lie Juniusovou z Google, Claire Thwaitesovou z Apple nebo Eirini Zafeiratou z Amazonu. Dále pak představitelky asociací či unií, které v Bruselu prosazují zájmy technologického průmyslu, a v neposlední řadě i političky.

Kromě Charanzové tu mají své místo také evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margarethe Vestagerová a zmiňovaná Věra Jourová, a další europoslankyně Pilar del Castillo (Španělsko), Kaja Kallas (Estonsko), Marietje Schaake (Nizozemsko) nebo Julia Reda (Německo).

Ve dvacítce nejvlivnějších žen na předních příčkách najdeme i europoslankyně Francouzku Elisabeth Morin-Chartierovou, která v Evropském parlamentu vedla vyjednávání o nových pravidlech pro vysílané pracovníky v EU, nebo Belgičanku Helgu Stevensovou, která se na začátku roku ucházela o post předsedkyně Evropského parlamentu. Redakce INFO.CZ měla možnost s oběma nedávno hovořit.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.