„Míč je na straně ANO,“ říká Hamáček k jednání o vládě. Do týdne má být na stole kompromis ohledně Babiše | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Míč je na straně ANO,“ říká Hamáček k jednání o vládě. Do týdne má být na stole kompromis ohledně Babiše

„Míč je na straně ANO,“ říká Hamáček k jednání o vládě. Do týdne má být na stole kompromis ohledně Babiše

Sociální demokraté navzdory dramatickým prohlášením předsedy strany Jana Hamáčka pokračují ve vyjednávání s hnutím ANO o účasti ve vládě. Podle Hamáčka se daří dál odstraňovat programové neshody – předběžná dohoda je na vyšším rodičovském příspěvku, proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci i na zálohovém výživném. Problémem naopak zůstává účast stíhaného Andreje Babiše ve vládě.

Hnutí ANO si dle Hamáčka vzalo týden na rozmyšlenou a předloží kompromis, který by měl otázku řešit. Příští týden v pátek o navrženém postupu rozhodne mimořádná schůze špiček ČSSD. Pokud kompromis nebude stačit, vyjednávání o vládě skončí.

„Nechme ten týden, aby si hnutí ANO ujasnilo, zda cílem je postavit společnou vládu a zda je tam nějaká překážka, která je odstranitelná a za jakých podmínek. To je teď na jejich rozhodnutí,“ řekl Hamáček na tiskové konferenci po jednání s ANO.

Podle místopředsedy hnutí ANO Richarda Brabce bylo jednání tvrdé, ale věcné. V programových otázkách se podle něj podařilo dosáhnout znatelných pokroků. Hnutí ANO podle něj ale dál trvá na tom, že odmítá jakékoli zvyšování daní, což je důvodem rozporů s ČSSD. Podle něj ale není pravděpodobné, že by se strany na programu nedokázaly shodnout.

V personálních otázkách se podle Brabce o konkrétních jménech stále ještě nemluví. Andrej Babiš podle něj zůstává a i zůstane jediným kandidátem na premiéra, což je pro sociální demokraty důvodem k zásadním výhradám. O kompromisu, díky kterému by ČSSD premiéra mohla tolerovat, Brabec nemluvil.

ČSSD si v uplynulých dnech řekla o pět resortů včetně ministerstva vnitra nebo financí, ANO jí tato ministerstva dosud neslíbilo.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.