Ministr Krčál rezignuje. Vaz mu zlomila zhusta okopírovaná bakalářka | info.cz

Články odjinud

Ministr Krčál rezignuje. Vaz mu zlomila zhusta okopírovaná bakalářka

Ministr práce a sociálních věcí za ČSSD Petr Krčál rezignoval. Rozhodl se tak den poté, co vyšlo najevo, že ve své bakalářské práci opisoval. Ministr uvedl, že za jiných okolností by situaci nepovažoval za tak zásadní, ale že nechce poškozovat složitě sestavovanou vládu, ČSSD a svoji rodinu. Předseda ČSSD Jan Hamáček Krčálovu rezignaci přijal a informoval premiéra Andreje Babiše. Na uvolněné místo navrhuje Janu Maláčovou, která na ministerstvu práce dosud vedla odbor rodinné politiky a politiky stárnutí.

Krčál řekl, že za normální situace by své pochybení nepovažoval za tak zásadní, aby ohrozilo jeho postavení ve vládě. "Ovšem vzhledem k současné politické situaci a tomu, jakou práci dalo sestavení vlády s důvěrou, nechci být zátěží," uvedl. Dodal, že kromě ČSSD a vlády nechce ohrožovat také svou rodinu a zdraví. "V minulosti jsem prodělal těžké onkologické onemocnění, které bylo spojeno se stresem," řekl.

Ministr práce proto nabídl Hamáčkovi svou rezignaci. „Později podám i demisi člena vlády,“ uvedl. Hamáček poděkoval Krčálovi za jeho rozhodnutí i práci, kterou dosud odvedl. „Jeho rozhodnutí respektuji a přijal jsem jeho nabídku rezignace,“ dodal. Babiše o dohodě informoval a sdělil mu, že za ČSSD navrhne do funkce ministryně práce Maláčovou. „Je to odbornice, členka sociální demokracie, na ministerstvu působí, takže nebude mít problém převzít štafetu po Petru Krčálovi,“ řekl Hamáček.

Jak v pondělí informoval server Seznam Zprávy, Krčál v některých kapitolách včetně samotného úvodu takřka doslova překlopil celé stránky cizího textu. Má se jednat o nejméně 25 stran jeho práce. „Bakalářku“ na téma Mládež a volný čas Krčál obhajoval v květnu 2007.

Krčál bakalářskou práci obhajoval v květnu 2007 na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Specializovaný program v práci nalezl podobnosti ve 14 procentech textu, napsal Seznam. Odhalené pasáže se týkaly zejména neocitovaných odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za svoje vlastní formulace. Podobných, téměř shodných či zcela shodných pasáží je v Krčálově bakalářské práci ve skutečnosti mnohonásobně více, uvedl server.

Je to v krátké době druhý ministr, který se v Babišově druhé vládě musel vzdát místa kvůli plagiátorství.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud