Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministři mají ze sněmovny holubník. Babiš k interpelacím nechodí už skoro vůbec

Docházka ministrů na ústní interpelace ve sněmovně je často bídná. Zodpovídat otázky poslanců se nechce nejčastěji ministru financí Andreji Babišovi (ANO) nebo ministryni práce Michaele Marksové (ČSSD). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přitom slíbil poslancům, že členům svého kabinetu za absence vyčiní. Babiš pro INFO.CZ uvedl, že mezi poslance nechodí, protože prý interpelace využívají, aby na něj útočili.

Andrej Babiš měl s docházkou na sněmovní interpelace vždy problém. Ohrazoval se, že na grilování ze strany ostatních poslanců nemá čas. A tak nyní ministerskou povinnost zanedbává ještě víc. Z celkem 18 loňských interpelací se dostavil jen třikrát. Jeho osobní účast se tak propadla na 17 %.

„Víte, proč nechodím na interpelace? Protože opoziční politici je zneužívají k vlastní prezentaci a zviditelňování se na úkor mě. Vezmou nějaký článek z některých z antibabišovských serverů a začnou mě na tom zkoušet. Aby byli vidět, že si do mě můžou kopnout. Věnoval jsem odpovídání hodiny a hodiny, ale nikdy to nebyla konstruktivní debata, poslanci každou moji odpověď otočili a znovu na mě zaútočili,“ vysvětlil Babiš pro INFO.CZ. „Místo žvanění ve sněmovně pracuju v době interpelací na ministerstvu,“ tvrdí ministr s tím, že na rozdíl od svých kolegů z vlády plní legislativní plán.

Za ČSSD má nejvíce „áček“ Michaela Marksová, která se dotazování ve sněmovně účastnila jen z jedné třetiny. Ani odvolaný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se k mluvení před poslanci zrovna neměl a spíš na interpelace nechodil. Data zveřejnil Úřad vlády.

Image and video hosting by TinyPic

Premiér ministrům nevynadal

Jejich stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka přitom měl ministrům údajně domluvit, aby na čtvrteční rokování ve sněmově chodili důsledněji. „Na jednání vlády budu s ministry mluvit o jejich účasti. U některých je opravdu bídná. Každý člen vlády si může zorganizovat svůj čas, aby tady mohl být,“ prohlásil na jaře ministerský předseda. Sám přišel loni odpovídat poslancům dvanáctkrát z 18 schůzí.

V docházce si pohoršili i lidovci. Víc absencí než účastí na interpelacích mají i vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Šlechtové a Chvojky se nikdo neptá

Nejvzornějším ministrem je ale jejich stranický kolega a šéf rezortu kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který loni naopak nevynechal ani jednou. Až do svého odvolání nezanedbával čtvrteční program ani dnes už bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Před poslance se alespoň podle čísel snaží chodit i Babišovi ministři Richard Brabec z resortu životního prostředí a Karla Šlechtová z ministerstva pro místní rozvoj. Na Šlechtovou ještě spolu s ministrem pro lidská práva ovšem poslanci své otázky cílí jen zřídka.

„Tato statistika byla vypracována již podruhé pro informování o účasti členů vlády na ústních interpelacích, která je v případě některých členů vlády velmi nízká. Poslancům Parlamentu České republiky neúčastí člena vlády sice není odejmuta možnost interpelovat členy vlády, ale nemůže se jim dostat okamžité ústní odpovědi. Vzhledem k tomu, že ústní interpelace mají sloužit právě k tomuto účelu, mnozí z poslanců se proti tomuto trvale ohrazují,“ uvádí Úřad vlády v úvodu statistiky účasti, kterou má redakce INFO.CZ k dispozici.

Zákonnou účast si ministři neodhlasovali

Povinnou účast na interpelacích požadovali opoziční poslanci za TOP 09 a za Starosty. Omluva by se připouštěla jen z vážných důvodů jako je nemoc nebo zahraniční cesta. Mizernou docházku ministrů označovali opoziční poslanci za pohrdání parlamentní demokracií. Vláda ale návrh koncem července smetla. Byl prý sporný z ústavněprávního hlediska.

Naopak předseda hnutí ANO a místopředseda vlády už dříve označil Poslaneckou sněmovnu za „žvanírnu“. Jeho hnutí chtělo taky omezit čas pro rozpravu na parlamentní půdě. A právě ani ústní interpelace ho nikdy nebavily.

Interpelace se konají vždy ve čtvrtek odpoledne v době schůze Poslanecké sněmovny. Nejprve se poslanci ptají premiéra a následně ministrů. Dotazovaní ale znají otázky dopředu a můžou se na ně tedy připravit. I proto mají interpelace o poznání jinou atmosféru než třeba ve Velké Británii, kde je šéf kabinetu vyloženě grilován poslanci a odpovídá spatra. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744