Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mládek se vyhazovu brání do poslední chvíle. Tři argumenty, kterými chce Sobotku přesvědčit

Mládek se vyhazovu brání do poslední chvíle. Tři argumenty, kterými chce Sobotku přesvědčit

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) neskládá zbraně. Poprvé to neudělal, když ho podle informací serveru INFO.CZ premiér Bohuslav Sobotka požádal, aby sám rezignoval. Ať už byly Mládkovy pohnutky jakékoli, rozhodl se vzdorovat a změnil tím situaci. Premiér si teď musí jeho odchod obhájit před prezidentem Milošem Zemanem a představit mu Mládkova nástupce. Kdyby ministr sám hodil ručník do ringu, byl by tento postup pro ostatní aktéry výrazně snazší.

Podle dobře informovaných zdrojů se ministr nechce vzdát ani teď. Hodlá premiéra, který míří s jeho odvoláním na Hrad, ještě přesvědčit o svých úspěších. V ruce bude mít čísla, která hovoří v jeho prospěch. Body, v nichž může mít pravdu, jsou následující:

1. Tři úspěšné roky investic

Do České republiky přiteklo v minulém roce 64,4 miliard korun, rozdělených do 100 projektů s příslibem více než 12 tisíc míst. To vše přes podřízenou agenturu CzechInvest. Proti roku 2014 je to o necelých 23 miliard méně, proti roku 2015 zase o skoro 23 miliard více. Mládek se může ohánět, že všechny tři úspěšné roky byly „jeho“: za Nečasovy a Kubovy éry přišlo investic výrazně méně. Výjimkou byl rok 2013, kdy vládl dočasný kabinet Jiřího Rusnoka s ministrem Jiřím Ciencialou (47,9 miliardy korun).

2. Čerpání z evropských fondů

V čerpání ze strukturálních fondů, tedy v pobírání finanční pomoci z Evropské unie, je ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) s operačním programem Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost podle dat Ministerstva pro místní rozvoj (národní koordinátor procesu čerpání) nad stoprocentní hranicí v prostředcích proplacených konečným příjemcům (tyto platby jdou ze státního rozpočtu).

Jen k loňskému létu obdržel Mládkův rezort přes 20 tisíc žádostí o dotace, což představovalo 220,4 procenta částky, na niž může program dosáhnout (117 miliard včetně výkonnostní rezervy). V následujících měsících se přísun žádostí zastavil. Je pravda, že v nejsledovanější kategorii, proplácení národních výdajů z Bruselu, se u MPO skvěla v bilanci za třetí čtvrtletí 2016 (zatím poslední uzávěrka) čistá nula. Jenže prostředky přijdou z unie až po odeslání příslušných dokumentů do Evropské komise. Tento proces má skončit k poslednímu březnu.

Mimochodem, celá ČR je v pobírání plateb z unie ke dni 31. 12. 2016 na 2,5 procentech nabídky, takže chyba není zřejmě pouze na straně ministerstva průmyslu a obchodu.

3. Nízká míra nezaměstnanosti

Nárok na třetí „uznatelnou“ položku patří vývoji a stavu domácí zaměstnanosti, respektive počtu nezaměstnaných. Od roku 2013 setrvale stoupá míra zaměstnanosti a klesá její protipól nezaměstnanost. Ta spadla dokonce o dva procentní body. O tom, nakolik je to čistě zásluha Jana Mládka a jeho lidí, se dá polemizovat. Faktorů je celá řada, ale podíl na tom bezesporu má. 

„Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo jasné cíle a velká většina byla splněna. Hlavní ambicí bylo nastartovat hospodářský růst, podpořit export, získat investice. To se stalo a nestalo se to náhodou, ale obrovským úsilím,“ uvedl na pondělní ad hoc tiskové konferenci Mládek. Dodal, že za své úspěchy považuje dále kompromis v případě prolomení těžebních limitů v severních Čechách, vypracování státní energetické koncepce a řešení situace kolem OKD. Situaci v oblasti internetu a mobilních služeb označil za absurdní.

Vazby a kontakty

Sluší se dodat, že cena Jana Mládka spočívá rovněž v kontaktech, které stačil za svou kariéru navázat. Nejde o společenské styky: důležitější jsou vazby na lidi, kteří ovlivňují byznys jako celek a dávají mu směr. Nemalou úlohu hrají v tomto směru vztahy s ruskou a postsovětskou reprezentací, jež mohou být předmětem uznání stejně jako terčem kritiky.

O tom, zda se Mládkovi povede obhájit, se dá s úspěchem pochybovat. Premiér Sobotka se očividně rozhodl, a vypadal by komicky, kdyby své rozhodnutí revidoval. Koho si místo Jana Mládka vybere a zda mu to projde, je už jiný příběh. Existují nicméně plusy, které se odcházejícímu šéfovi průmyslu a obchodu upřít nedají.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744