Články odjinud

Mléko do škol: Miliony dostává i mlékárna z Agrofertu a Babišova vláda chce platby zvýšit

Mléko do škol: Miliony dostává i mlékárna z Agrofertu a Babišova vláda chce platby zvýšit

Pro Agrofert ani pro Andreje Babiše osobně nepředstavuje deset milionů korun žádnou závratnou částku. Přesto se na příjmech z projektu Mléko do škol dá dobře ilustrovat střet zájmů, v němž se „obmyšlená osoba“ a politik Andrej Babiš nachází.

Babišova vláda v demisi připravila novelu, která od nového školního roku upraví a změní pravidla projektu Mléko do škol, jehož se účastní i holding Agrofert, konkrétně Mlékárna Hlinsko.

Ta ve školním roce 2016/ 2017 dodávala své výrobky do 291 škol po celé republice a za své zboží dostala v rámci projektu zaplaceno necelých deset milionů korun. Stejně jako v letech předchozích.

Vyšší dotace na žáka

Nejde samozřejmě jen o Babiše, respektive Agrofert. Nejúspěšnější v rámci projektu byla v posledním ukončeném školním roce společnost Madeta – s 1153 školami a podporou ve výši 22,8 milionu korun.

Pro zúčastněné producenty jde rozhodně o zajímavý prodejní kanál i o formu propagace svého zboží a budoucí (i stávající) zákazníky.

Žadatelé o mlékoŽadatelé o mlékoautor: Státní zemědělský intervenční fond

Podle vládní novely bude nyní možné zařadit do projektu nově výrobek skyr (mléčný výrobek podobný jogurtu), podstatnější je ale to, že se – byť mírně – mají zvýšit platby za jednotlivé produkty.

Jak plyne z návrhu, zásadní novinkou má být to, že peníze z EU půjdou i na ochucené mléčné výrobky („…neboť bylo mylně vykládáno, že podpora EU není součástí podpory,“ stojí v odůvodnění novely).

To by mohlo zajímavě zvýšit příjmy mlékáren z tohoto projektu. Dosud se ochucené produkty platily výhradně z domácích peněz.

„V původním schématu, kde byly pouze výrobky s doplatkem rodičů, byl projekt málo využíván právě z toho důvodu, že vybírání doplatků bylo školami považováno za nadměrnou administrativní zátěž,” konstatuje předkládací zpráva.

Výše podpory na porci ochucených mléčných výrobků (podle novely)Výše podpory na porci ochucených mléčných výrobků (podle novely)autor: Důvodová zpráva návrhu novely

Má se též rozdělit podpora na konzumní mléko podle tučnosti, za plnotučné se má platit více.

V mezičase se již zvýšil limit na žáka. V říjnu 2017 byl 301,90 Kč, v březnu 2018 vzrostl na 307,50 Kč.

Pokud z podpory pro příští školní rok vypadnou střední školy, limit na produkty a na žáka (mateřských a základních škol) by vzrostl na 362 Kč za školní rok.

Výše podpory na porci mléka a neochucených mléčných výrobků podle vládní novelyVýše podpory na porci mléka a neochucených mléčných výrobků podle vládní novelyautor: Důvodová zpráva návrhu novely

Na projekt, jehož deklarovaným cílem je „podpora zdravé výživy a zvýšení spotřeby mléka a mléčných výrobků“, je v Česku jen v probíhajícím školním roce vyčleněno 270 milionů z domácích zdrojů a další dva miliony eur z Evropské unie.

Může to být ale i mnohem více. Ne každý členský stát EU totiž na rozdíl od Česka peníze na školní projekty čerpá a takto nevyčerpané finance se dále přerozdělují.

„Z těchto peněz jsme požádali pro příští školní rok o částku 4 802 121 eur,“ říká mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíra Nováková.

V součtu se „základem“ ve výši 1,6 milionu eur jde celkem o 6,4 milionu eur (zhruba 163 milionů korun). Zda a v jaké výši EU peníze nakonec poskytne, zatím jasné není.

Počítat se naopak dá s více než čtvrtmiliardou ze státního rozpočtu. Reálné čerpání však závisí na tom, kolik škol a dětí se do projektu zapojí. Vloni šlo proto nakonec na program „jen“ 56 milionů korun.

Platby za „mléko do škol“, rok 2017Platby za „mléko do škol“, rok 2017autor: Státní zemědělský intervenční fond

„Definitivní částku, která půjde na projekt z českého rozpočtu, zatím nevíme, ale předpokládáme, že bude minimálně stejná jako letos, tedy 270 milionů Kč. V tuto chvíli tedy není možné stanovit finální rozpočet na příští školní rok,“ říká mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíra Nováková.

Program v Česku funguje od roku 1999 a počítá se s ním i nadále. Jistá je podle SZIF prozatím částka, kterou Česká republika každoročně obdrží od EU až do roku 2023. Jedná se o 1,6 milionu eur (více než 40 milionů korun) s tím, že ČR pravidelně žádá o navýšení z prostředků, které zůstanou v rozpočtu díky tomu, že se některé členské státy programu neúčastní.

Žáci ze škol, které se do programu přihlásí, za dodané mléčné výrobky jako jsou jogurty, mléka, tvaroh či sýry (podobně jako za ovoce a zeleninu v rámci projektu Ovoce do škol) již nic neplatí. Náklady pokryje státní rozpočet a evropské dotace.

Výjimkou jsou nyní ochucené mléčné výrobky, na něž si žáci (respektive jejich rodiče) přispívají. Nově by ale měla i tyto ochucené produkty (obvykle s přídavkem cukru) spoludotovat i EU.

Hra o půl miliardy

Projekt prý cílí zejména na „snížení dětské obezity, vštípení zdravých stravovacích návyků i snížení deficitu vápníku u dětské populace“.

„Zvýšení odbytu ovoce, zeleniny a mléka pro tuzemské zemědělce je následným cílem, chtěli bychom pochopitelně upřednostnit české producenty a výrobce,“ říká mluvčí SZIF Nováková.

Vládní novela také navrhuje, aby z dotačního programu zcela vypadly střední školy. To ale zatím tak jisté není.

„Střední školy byly do programu zařazeny v aktuálním školním roce a studenti si mléka a dalších mléčných výrobků, které dostávají, váží a přijímají je velmi pozitivně. Zařazení středních škol do programu považujeme za úspěšný krok a nezdá se nám dobré je zase vyřazovat,“ říká za společnost Madeta mluvčí Marta Faktorová (ostatní firmy, které se projektu Mléko do škol účastní, na otázky redakce neodpověděly, pozn. red.)

„Co se týká zapojení středoškoláků do projektu, sílí tlak ze strany veřejnosti i odborných institucí jako je například Potravinářská komora a další, aby střední školy z projektu nebyly vyřazeny,“ potvrzuje za SZIF Vladimíra Nováková.

Znamenalo by to, že na Mléko do škol (v součtu s projektem Ovoce do škol) by ze státního rozpočtu nešlo v příštím školním roce „jen“ zhruba půl miliardy, ale mohla by to být až celá miliarda korun. Plus evropské dotace.

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem jeho redakce.


 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818