Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mluvte česky, to je moje město, pokřikoval Ostravan na zahraniční studenty v tramvaji. Pak je zmlátil

360p

Agresor v Ostravě zmlátil mladé zahraniční studenty za to, že se spolu v tramvaji bavili anglicky. „To je moje město, já jsem tady doma a vy mluvte česky,“ hulákal na ně lámanou angličtinou. Pachatele se zatím nepodařilo dopadnout, a tak policie prosí veřejnost o součinnost. 

V sobotu 25. listopadu po šesté hodině ranní nastoupil dosud neznámý agresor do tramvaje na zastávce Stodolní, což je zastávka nedaleko známého ostravského rajónu plného barů a nočních podniků. V tramvaji si všiml čtveřice zahraničních studentů, kteří se spolu bavili anglicky, což muže vytočilo a začal jim říkat, že je to jeho město a ať koukají mluvit česky. O případu informoval i portál iDnes.cz.

Poté hodil na studenty tácek od pizzy a všichni pak vystoupili na zastávce Nová Ves vodárna, kde došlo i k fyzickému útoku. „Na zastávce MHD Nová Ves vodárna studenti vystoupili, přičemž pachatel zde vystoupil také. Jedna ze studentek se ho snažila uklidnit, pachatel ji ale měl od sebe razantně odstrčit a poté udeřit pěstí dvacetiletého studenta do obličeje. Ataku zanechal, až když se poškozený vysmekl a z místa utekl,“ uvedl policejní mluvčí Richard Palát.

Muž měl poté napadnout i druhého mladíka, kterého mlátil i v situaci, kdy napadený ležel na zemi. Policistům se doposud nepodařilo agresora dopadnout, a tak žádají veřejnost o pomoc. Svědci události i ti, co muže poznají, mohou zavolat na linku 158, případně na služební linku 974 727 312.

Podobný případ řešili v listopadu i pražští policisté, kteří zadrželi skupinu fanoušků fotbalové Sigmy Olomouc, kteří měli v tramvaji surově zmlátit šestatřicetiletého muže původem ze západní Afriky. Fanouškům údajně vadila mužova tmavá pleť, napadenému v tramvaji navíc nikdo nepomohl. Muž musel být následně ošetřen v nemocnici. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1