Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Moderní levice, nebo Zeman? Kam Sobotka dovede ČSSD

Chceme usilovat o mladé liberální voliče z velkých měst. Tak zněl vzkaz premiéra Bohuslava Sobotky po krajských volbách. Jeho současné kroky ale jakoby šly proti tomuto cíli. Otázkou tak je, jestli moderní levice v sociální demokracii dnes pomalu neumírá. Zevnitř strany už zaznívá, že současná opatrnost by mohla stranu přivést až k nohám prezidenta Miloše Zemana.

Jsou to právě Sobotkovi hlasití kritici – jihočeský hejtman Jiří Zimola a poslanec Jeroným Tejc, kteří mu vyčítají nedostatek razance. S vývojem strany není ale spokojené ani pomyslné druhé křídlo, které stojí zjednodušeně řečeno za postoji odvolaného ministra Jiřího Dienstbiera. „Sobotka neplní svou roli ve vedení ČSSD. Straníky zajímají volby a hlasy voličů. Pokud podpora padá takto výrazně, tak je třeba, aby ten, kdo straně šéfuje, začal konat,“ popisuje Jan Baláč, který patří k sociálnědemokratickému spolku Idealistů.

Na stranu premiéra se tato skupina připojila v době lánského puče. Teď se jim ale Sobotkovy kroky přestávají líbit. „Zdá se, že se přimyká k Zemanovi, místo aby se emancipoval a přicházel s vlastním programem a vizí. Odchází od myšlenek, jako jsou vnitrostranické primárky, nechává rozhodovat centrální výkonné výbory. Tím stranu táhne dál od modernizace, většího zájmu straníků, a v důsledku od zvyšování důvěryhodnosti u voličů,“ tvrdí Baláč.

Hledá se výrazná osobnost

A není jediný. Razantnějšího předsedu by si představovala i Magdalena Pospíchalová. Do strany přitom vstoupila před třemi lety v době lánského puče, aby Sobotku podpořila. „Sobotka na sebe tlaky má, ale nechce jim úplně podlehnout. Takže vede svůj vnitřní zápas, ale nenachází správné prostředky k tomu, aby vývoj zvrátil. Je přitom poměrně jasné, že druhá strana se nebude hnát dopředu, protože ví, že výsledek nebude za této situace dobrý. Sobotka si bude čestně hájit to své, a přesto se ten jeho neúspěch už moc nedá zvrátit,“ popisuje Pospíchalová, jak bude pokračovat spor mezi sobotkovským křídlem a lidmi jako hejtman Zimola nebo poslanec Tejc. Ten už ohlásil svou kandidaturu na místopředsedu strany.

Nejen od ní ale zaznívá, že ve straně vlastně není dostatečně silná osobnost, která by mohla Sobotku na pozici předsedy nahradit. A nějaké odštěpení skupiny lidí Baláč i Pospíchalová odmítají. Pravděpodobný scénář je tedy ten, že premiér obhájí své předsednické křeslo i na jarním sjezdu ČSSD a katarze přijde až po podzimních sněmovních volbách, které pro sociální demokracii nemusí dopadnout vůbec dobře.

Otázkou ale zůstává, kam Sobotka mezitím stranu dovede. A jestli bude možné o nějaké modernizaci strany ještě mluvit. „Sobotka to možná vnímá jako otázku taktiky, že se v určitém okamžiku přihlásí k mladším liberálnějším voličům a v druhou chvíli se snaží přimknout k národněsocialistickému táboru. Ale já si myslím, že tady už jde o víc než jen taktizování,“ řekl pro INFO.CZ politolog blízký sociální demokracii Lukáš Jelínek. Podle něj je snaha omladit a otevřít sociální demokracii Sobotkův autentický postoj. A jeho ostatní kroky jako výměna „unavených“ ministrů jen snaha reagovat na atmosféru uvnitř strany.

Sociální demokracie u Zemanových nohou

„Myslím si ale, že premiér nedoceňuje některé věci jako třeba snahu o smíření se Zemanem. Je těžké na jedné straně hovořit o Zemanovi jako o národně konzervativním prezidentovi, který se sociální demokracii vzdaluje. A zároveň říkat, že by ho strana zřejmě podpořila ve druhém kole prezidentské volby,“ popisuje Jelínek. Podle něj tak může být sám Sobotka tím, kdo stranu položí k Zemanovým nohám.

A to všechno může svědčit o tom, že o „moderní levicové“ voliče už Sobotka přišel. Už zmiňovaní Idealisté jsou lidé více méně z prostředí sociální demokracie. A za svou představu sociální demokracie mohou s trochou nadsázky řečeno bojovat až do posledního dechu. Ostatní voliči ale takový přístup zdaleka nemají. „Za poslední měsíc jsem slyšel od mnoha lidí z městského a akademického prostředí, kterým je Sobotka osobně sympatický, že strana se pro ně svým směřováním stává nevolitelnou,“ popisuje Jelínek. Otázkou tak podle něj je, jestli jsou ještě nějací mladí liberální městští voliči, o které je možné bojovat. Možná už si totiž sociální demokraté tato vrátka zavřeli. A třeba i na několik let.

 

Migrant do každé rodiny? Do Česka míří projekt „Uprchlíci, vítejte“

Do Česka přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ačkoli se migrační krize z roku 2015 Česku prakticky úplně vyhnula a počet lidí, kterým ČR ročně udělí azyl, se počítá jen na desítky, rozdělila migrace českou společnost.

„V Česku je migrace jistě kontroverzní. Ale nemyslím, že to, jak k ní přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti,“ říká Michal Sikyta. Podle něj jsou Češi schopní si uvědomovat, že nic není černobílé, ani otázka přijímání uprchlíků.

Link

Sám má zkušenosti z Rakouska, které v roce 2015 přijalo necelých 100 tisíc lidí. Tamní verze projektu je proto taky mnohem větší než kdy asi bude ta česká, kterou zaštiťuje Sdružení pro integraci a migraci.

„To, že teď přichází méně uprchlíků. neznamená, že se to nemůže rychle a dramaticky změnit. A pak tu budeme mít funkční platformu, která v takové situaci nabídne řešení,“ říká.

Spolubydlení uprchlíků s domácími podle jeho zkušenosti urychluje integraci, pomáhá uprchlíkům najít práci a naučit se rychleji jazyk. V Česku chce zatím „Uprchlíci, vítejte“ ubytovat řádově jednotky až desítky osob.

Link

Proč v Česku s projektem začínáte až tři roky po poslední migrační vlně? Není to pozdě?

Myslíme si, že to téma je aktuální pořád, i když už se tolik neobjevuje v médiích. Situace v Česku se zas tak moc nezměnila – pořád je tu hodně lidí s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, kteří mají problém najít adekvátní bydlení. Týká se to počtu lidí v řádu několika stovek.

Druhá věc je integrace uprchlíků – myšlenkou projektu je umožnit jim sdílet domácnost s místními lidmi. Podle nás je to klíč k úspěchu – je pro ně pak mnohem jednodušší naučit se češtinu, najít si zaměstnání, zorientovat se v novém prostředí a navázat sociální vazby.

Převzali jste název projektu z původní německé verze tak, jak byl – tedy „Uprchlíci, vítejte“. Nemůže vás to v očích řady Čechů diskvalifikovat už od začátku? Tenhle národ se rozdělil na „vítače“ a „odmítače“, jakoby nic jiného ani neexistovalo…

Samozřejmě je to určitý politický statement, ale na druhé straně to vyjadřuje, že ten projekt je konstruktivní odpovědí na celou tuhle problematiku. Tím, že se snažíme uprchlíkům zprostředkovat bydlení. Takže podle mě je to hlavně odpovědný přístup.

Když jsme u těch vítačů a odmítačů…. Jste sluníčkář?

Já vlastně nevím, co to je. Možná to má popisovat určitou naivitu – ale náš projekt rozhodně naivní není. My ty uprchlíky jenom nevítáme, my nabízíme řešení. Konstruktivní a odpovědný přístup. Ne, že řekneme „všechny vás vítáme“, ale taky to vítání nějak aplikujeme. Tím, že umožníme uprchlíkům bydlet s místními.

Link

Vy jste se podílel na rozjezdu stejné platformy v Rakousku v roce 2015. Jak to zafungovalo tam?

Na začátku nás bylo jen pár, ale pak se to začalo velmi dynamicky rozrůstat a před pár dny jsme ubytovali pětistého člověka, takže myslím, že to funguje velmi dobře.

Situace v současném Česku je ale jiná, nepřichází sem desítky tisíc lidí jako tehdy do Rakouska a Česko má kapacity, jak uprchlíky, kteří sem při současných počtech přijdou, ubytovat.

Nějaké ubytovací kapacity tu jsou, ale musíme se ptát, jakou mají úroveň a jestli není lepší, aby uprchlíci byli spíš v centru společnosti a sdíleli domácnosti s místními lidmi.

Není ale tenhle přístup jen střídání dvou extrémů? Na jedné straně může být přetížená státní infrastruktura pro uprchlíky, nedostatečná empatie státních institucí vůči nim. Na straně druhé ale vy nabízíte nastěhovat si uprchlíky domů. Nejde to ještě jinak?

Je potřeba si říct, co tomu předchází – nejde jen o to, že zprostředkujeme kontakt mezi majitelem bytu a uprchlíkem. Obě strany se registrují na našich stránkách a my se pak od nich snažíme získat podrobnější informace, jak tráví volný čas, jaké mají představy o sdílení jedné domácnosti a podobně. Tenhle „screening“ trvá několik týdnů.

Link

Jak obě strany kontaktujete – po telefonu, nebo s nimi děláte osobní pohovory.

Jako první krok vyplní poměrně obsáhlý registrační formulář, pak přichází komunikace po telefonu nebo mailem. A nakonec osobní setkání v bytě, kde se znovu probírá, jak by vypadalo to případné soužití, obě strany si vyzkouší, jestli jsou tam řekněme nějaké vzájemné sympatie a jestli by do toho vlastně chtěli jít. Teprve pak se rozhodnou.

Naše Podpora tím nekončí. Třeba v Rakousku existuje i psychosociální tým, takže pokud se objeví nějaké problémy, můžou se na nás obrátit. Klienti tedy mají k dispozici rozsáhlé poradenství.

Jaký je ideální profil uprchlíka pro tenhle program?

Jsou to lidé s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, můžou to být i lidé, kterým ještě běží azylové řízení. Ta nemožnost najít adekvátní bydlení, se v Česku týká i řady lidí, kteří tu žijí už řadu měsíců a třeba už i umí trochu česky. Pro ně je ten projekt určený, naopak lidé, kteří jsou v Česku úplně čerstvě, nejsou naše primární cílová skupina.

Cítíte už po takovém ubytovávání uprchlíků v Česku poptávku – z obou stran?

Kdybychom ji necítili, nikdy bychom s tím projektem nezačali. Máme už pár registrací, zatím v řádu jednotek zájemců.

Link

Kdo může ubytovat uprchlíka u sebe doma? Jsou tam nějaké minimální požadavky?

Může to být naprosto kdokoli – třeba studentské spolubydlení nebo rodina. Pro nás je důležité, aby to byl samostatný pokoj, aby ten pokoj byl nabídnutý minimálně na šest měsíců, ideálně na rok nebo déle, a to kvůli určité stabilitě pro uprchlíka.

Kromě té samotné klíčové myšlenky – integrace soužitím – máte v projektu ještě nějaké jiné nástroje, jak uprchlíka motivovat k tomu, aby se o integraci opravdu aktivně snažil?

V Rakousku, kde je projekt nesrovnatelně větší, a je vlastně součástí celé sítě projektů, jsou v rámci podpůrného týmu k dispozici třeba i sociální pracovníci, kteří dotyčnému můžou pomoct s hledáním práce, jsou tam zdravotníci, je tam školní projekt a tak dál. Celou tuhle infrastrukturu mají k dispozici jak uprchlíci, tak jejich hostitelé, u kterých bydlí.

Co se stalo s uprchlíky, kteří programem prošli v Rakousku? Jsou nějaká spolehlivá data k tomu, jak dopadla jejich integrace?

My s těmi lidmi zůstáváme v kontaktu, děláme společné aktivity. Jeden příklad z mojí zkušenosti – mladík, kterému jsme zprostředkovali ubytování, začal studovat ve Vídni ekonomii a založil organizaci, která pomáhá lidem v Somálsku, odkud on sám pochází, s podporou vzdělávání a škol. V Česku se hodně zdůrazňuje, že je potřeba pomáhat v zemích, odkud lidé utíkají, spíše než pomáhat jim tady v Evropě. Tohle je dobrý příklad toho, jak člověk, který sám utekl, té zemi zpětně pomáhá, aby neutíkali ostatní.

Link

Jak často jste museli řešit ve spolubydlení Rakušanů s uprchlíky nějaké konflikty?

Velice málo, to mě dost překvapilo. Sám bydlím ve studentském bytě a ta míra konfliktů tam je poměrně vysoká – a s tím i fluktuace. Znám spoustu lidí, co takové bydlení mění po roce i dříve. Bavíme se tady o zhruba pěti stech zprostředkovaných spolubydlení a ta míra konfliktů byla velmi nízká.

Vídeň je specifické město, zvyklé na migraci, sociálně nebývale soudržné, s vysokou kvalitou života. Sousedským projektům se tam daří, včetně těch na integraci cizinců. Jsou tyhle podmínky vůbec přenositelné do Česka?

Proč by ne? Projekt „Uprchlíci, vítejte“ v současnosti běží ve 13 evropských zemích, nově také ve Francii, a dále v Austrálii a Kanadě. Samozřejmě, že realita z hlediska zákonů a dalších věcí je v těch jednotlivých státech odlišná. Ale ta základní myšlenka zůstává stejná.

V Česku je to jistě kontroverzní téma. Ale nemyslím, že to, jak k němu přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti.

Takže Češi jsou ve skutečnosti k uprchlíkům méně nepřátelští, než se obecně předpokládá?

Ano, do určité míry. Minimálně ve schopnosti uvědomit si, že to téma není černobílé. Ani my neříkáme, že v integraci nejsou problémy. Ale snažíme se to řešit konstruktivně. Zprostředkovávat kontakty a pak ty nové vazby podporovat.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho publikuje se souhlasem redakce.

-1