Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mrazy jen tak nepoleví. Kdy teploty znovu vystoupají nad nulu?

Mrazy jen tak nepoleví. Kdy teploty znovu vystoupají nad nulu?

Mrazivé teploty v Česku ještě tento týden výdrží. Nad nulou se budou pohybovat jen výjimečně, a to když na delší dobu vysvitne slunce. Situaci dále komplikuje také smogová situace, která je nejhorší v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji. 

V první polovině týdne se budou teploty pohybovat přes den mírně pod nulou. V noci se může při nízké oblačnosti ochladit až na minus 14. Od středy se začne oteplovat a o víkendu může rtuť teploměru vystoupat až k plus 4 stupňům. Počasí by mělo být většinou bez srážek, místy pak přijde slabé sněžení. 

Smogová situace v Česku

Celkem v devíti krajích Česka jsou ale zhoršené rozptylové podmínky. Kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu platí v sedmi regionech smogová situace. V dalších třech krajích je vzduch ještě více znečištěný, proto v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji vyhlásili meteorologové signál regulace. Smogová situace platí v Pardubickém, Královéhradeckém, Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji. V Moravskoslezském kraji platí smogová situace v některých částech území. Lidé by místo autem měli jezdit veřejnou dopravou a pohyb venku mají omezit malé děti, senioři či nemocní lidé. Tam, kde platí regulace, musely omezit výrobu některé továrny či prašné provozy.

Ke smogové situaci přispěly současné silné mrazy, inverzní charakter počasí i bezvětří. Meteorologové očekávají, že teplotní inverze, kdy teplota stoupá s výškou, má po víkendu zvolna slábnout. Poté se ale vrátí a s ní i smog. „V úterý k nám ve vyšších vrstvách atmosféry pronikne chladnější vzduch od severozápadu, který inverzi pravděpodobně rozruší. V polovině týdne bude postupovat přes střední Evropu k východu tlaková výše, která zde opět obnoví výraznou teplotní inverzi a nepříznivé rozptylové podmínky,“ uvedli meteorologové na svém informačním webu.

Počasí dělá radost vlekařům

Lyžařská střediska po celé republice mají za sebou vydařený víkend. Tisíce lyžařů na sjezdovkách i běžkách si užily slunečného počasí a dostatek kvalitního sněhu. Zatímco města ve většině krajů trápil smog, kvůli inverzi bylo na horách slunečno a tepleji než v nížinách. Díky dostatku přírodního sněhu byly v provozu i níže položené lyžařské areály. Někteří provozovatelé tvrdí, že tato sezona je jedna z nejlepších za poslední roky. Na sjezdovkách je i přes metr sněhu, lyžaři si mohou vybrat ze stovek kilometrů upravených sjezdových tratí i běžkařských stop.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744