Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Můj zápas s Babišem. Rozhovor s odvolaným ministrem zdravotnictví Němečkem

Můj zápas s Babišem. Rozhovor s odvolaným ministrem zdravotnictví Němečkem

„Obávám se, že po mém odchodu vyvěsí vláda bílý prapor a dá Babišovi všechno, co chce,“ říká odcházející ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (44). V rozhovoru pro Reflex popisuje své boje s ministrem financí o podobu českého zdravotnictví. 

Jak vlastně probíhá ministerské odvolávání?

Bylo to docela rychlé. Premiér si mě předvolal o týden dřív, než původně avizoval, a řekl, že jsme dopadli špatně v krajských volbách a že je potřeba udělat změny ve vládě. Prý že cítí, že zdravotnictví je klíčová oblast a soudí, že by to chtělo nové tváře. Odpověděl jsem, že je to jeho právo, ale nemyslím si, že jsme udělali něco špatně. Řekl, že si váží, čeho všeho jsme dosáhli. Odpověděl jsem, že mu nebudu dělat problémy a jako premiér má právo si vytvořit svůj tým.

Kdo měl být váš nástupce?

Premiér řekl, že uvažuje o šéfovi fakultní nemocnice z Plzně doktoru Šimánkovi nebo senátoru Žaloudíkovi. Řekl jsem, že oba jsou kvalitní lidé a já budu mít pocit, že resort je v dobrých rukou. Tečka.

Chtěl bych tady říct jasně dvě věci: první je má osobní situace. Po třech letech se vracím do normálního života, nastoupím zpět do ostravské nemocnice a budu se věnovat rodině a malým dětem, což vůbec není špatné. Druhou věcí, na níž mi záleží, je, aby můj tříletý zápas s Babišem o podobu českého zdravotnictví, do něhož jsem dal spoustu sil a energie, pokračoval. Hrozně by mě mrzelo, kdyby příchod pana Miloslava Ludvíka do ministerské funkce znamenal, že vyvěsíme bílý prapor a Babišovi dáme potichu všechno, co chtěl. Za mého fungování nedostal žádnou ze strategických pozic, o niž usiloval, což považuji za úspěch sám o sobě.

Jak začaly vaše spory?

Hned, jak vznikla vláda, na mě Babiš začal útočit. Neměl jsem na vybranou, jestli proti němu jít, nebo nejít. První velký střet byl, když se v koaliční smlouvě předsedové dohodli, že zruší třicetikorunové regulační poplatky. My jsme přišli s tím, že to zrealizujeme, ale provozovatelům musíme tyto prostředky kompenzovat. V tom okamžiku začal Babiš vést řeči v tom smyslu, že nic nedostanu, protože v systému je peněz dost, a takové ty jeho výroky. Pak už to pokračovalo.

Proč to říkal, když krátce předtím podepsal programové prohlášení vlády?

Normálnímu člověku to jasné není, ale u Babiše je to normální postup. Něco řekne, za tři dny to popře a nemá s tím nejmenší problém. Od začátku měl tendenci proniknout do zdravotnictví a testoval, jestli jeho tlaku uhnu. Takhle jeho chování čtu.

Myslíte, že si chtěl s vámi vybudovat vztah jako s ministrem zemědělství Jurečkou, který mu jde v jeho podnikání tak na ruku, že vypadá jako ministr za ANO?

Tak nějak. Jakákoli řeč, kterou jsem s Babišem vedl, končila slovy: z čela Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) musí odejít ředitel Kabátek.

To bylo na jednání vlády, nebo při osobních hovorech?

Všude. Babišovým hlavním a prvním cílem je ovládnout VZP. To by mě zpočátku nenapadlo.

 

Celý rozhovor si můžete přečíst v dnešním vydání časopisu Reflex. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1