Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž v Chomutově najížděl opilý do lidí. Soused ho na ulici zastřelil

Muž v Chomutově najížděl opilý do lidí. Soused ho na ulici zastřelil

Napřed hluk a křik a nakonec výstřely probudily ve tři hodiny v noci obyvatele Písečné ulice v Chomutově. V dodávce tam zemřel Radek Š., který předtím boural do zaparkovaných aut a najížděl do lidí. Střelce policisté zadrželi.

Podle svědků přijel Radek. v pátek z Holandska, kde žije, za rodiči a nemocnou babičkou do Chomutova. „Večer byli na romské zábavě. Když se vrátil, asi kolem třetí, vyběhl z vedlejšího vchodu Marek L. a zastřelil ho,“ řekl Blesku zdrcený otec mrtvého. Připustil, že syn dělal před domem nepořádek. „Přišli ze zábavy, byl napitý,“ řekl.

Podle svědků ale nešlo jen o obyčejnou výtržnost. Radek. prý se svou dodávkou napřed naboural několik zaparkovaných aut a pak najížděl i do lidí, kteří se kvůli tomu seběhli. Jeden z nich zřejmě neudržel nervy na uzdě, před dům vyběhl se zbraní v ruce a řidiče sedícího v autě zastřelil.

Kulka prošla sklem, Radek byl na místě mrtvý. Střelec pak na policisty počkal na sousední čerpací stanici. „Policisté ho na místě zadrželi,“ řekl mluvčí Daniel Vítek. Dodal, že více informací poskytne policie zřejmě až v pondělí.

Text vyšel na webu Blesk.cz. Další zprávy čtěte zde.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1