Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Karlův most chodil prosit o štěstí, říká Mádl o Třískovi. Herec krátce před pádem do Vltavy podstoupil zdravotní prohlídku

Na Karlův most chodil prosit o štěstí, říká Mádl o Třískovi. Herec krátce před pádem do Vltavy podstoupil zdravotní prohlídku

Sobotní pád herce Jana Třísky z Karlova mostu, po kterém v nemocnici bojuje o život, nadále obestírá tajemství. Prvotní vyjádření policie naznačuje, že skočil úmyslně a bez cizího přičinění. Zachránili ho dva muži, kteří se pro něj do Vltavy vrhli z loďky. Jak uvedl Blesk, herec byl krátce před nehodou na zdravotní prohlídce, a už dnes měl začít natáčet nový film Jiřího Mádla Na střeše.

Mádl o Třískovi promluvil v České televizi a vnesl tak trochu světla do toho, co se na mostě stalo. „Několikrát mi říkal, že vždycky před natáčením chodí čerpat sílu a prosit o štěstí na Karlův most, kde sahá na sochy,“ popsal v ČT Mádl. Už dnes měl Tříška začít natáčet jeho nový film Na střeše, na který se podle všech indicií těšil a dlouho svědomitě připravoval.

Absolvoval už kostýmovou zkoušku a čekala ho hlavní role. „Dlouho jsme zkoušeli, Honza byl v perfektní kondici. Pořád mě informoval o tom, jak běhá a jak se připravuje s textem,“ dodal Mádl.

Jak uvádí Blesk, právě kvůli novému snímku podstoupil zdravotní prohlídku. Jedná se o standardní proces kvůli pojištění filmu proti případným komplikacím. Výsledky lékařů ukázaly, že je herec zcela v pořádku, a neměl tedy důvod pokoušet se o sebevraždu kvůli vážné nemoci, jak se o tom spekulovalo.

„Z důvodu vážného zranění pana Jana Třísky jsme prozatím odložili natáčení filmu Na střeše. O situaci nemáme podrobnější informace a nebudeme se k ní vyjadřovat. Nový začátek natáčení řešíme a oznámíme ho prostřednictvím našeho PR servisu,“ oznámila v neděli mluvčí filmu Uljana Donátová.

Policie v sobotu uváděla, že Tříska – jeho totožnost tehdy ještě nebyla známá – do Vltavy úmyslně skočil. Vyloučila cizí zavinění. Podezření rovněž vyvolávalo to, že se do vody vrhnul údajně zcela oblečený. „S ohledem na vážný zdravotní stav osoby, která z mostu skočila, neznáme bližší okolnosti celé situace,“ dodává policejní mluvčí. Policie případ nadále vyšetřuje.

Tříska si jako jeden z nejtalentovanějších herců generace 60. let vysloužil přezdívku český Marlon Brando. V roce 1977 se rozhodl pro emigraci z komunisty ovládané země. Usadil se v Kalifornii, dokázal prorazit i v Hollywoodu. Ve Spojených státech natočil 44 filmů, z nich dva s Milošem Formanem - Ragtime a Lid versus Larry Flynt.

Po emigraci se komunistický režim v Československu snažil Třísku, který měl vždy blízko k disentu, vymazat z povědomí lidí. Filmy či například televizní seriál F.L.Věk, ve kterých hrál, se nesměly vysílat. Po změně režimu v roce 1989 se vrátil do českého povědomí triumfálními výkony v roli krále Leara na jevišti a jako učitel Igor Hnízdo ve filmu Obecná škola.

V Česku se po roce 1989 objevil také například ve filmech Řád, Rok ďábla, Želary, Jedna ruka netleská, Horem pádem, v poslední době ve filmu Jana Svěráka Po strništi bos. V divadle vystupuje například na Letních shakespearovských slavnostech, hrál i v Divadle Na Jezerce.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1