Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Labi a Vltavě vznikne 14 přístavišť za 307 milionů korun. Výstavba by měla začít letos

Na Labi a Vltavě vznikne 14 přístavišť za 307 milionů korun. Výstavba by měla začít letos

Celkem 14 přístavišť by mělo v následujících dvou letech vzniknout na Labi a Vltavě. Výstavba části z nich by měla začít letos, další se začnou budovat v příštím roce. Stát předpokládá, že celkové investice by se měly pohybovat okolo 307 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Jan Bukovský. V rozšiřování infrastruktury na řekách chce ředitelství pokračovat i po roce 2020.

Celkem by mělo podle ředitelství vzniknout sedm veřejných zastávek osobních lodí a 171 stání pro malá rekreační plavidla. Do skupiny osobních lodí patří zpravidla větší lodě zajišťující například linkovou dopravu na řekách, případně i hotelové (kabinové) lodě s ubytováním. Malá plavidla jsou podle zákona lodě, jejichž délka trupu je menší než 20 metrů a mohou převážet maximálně 12 lidí.

ŘVC plánuje, že nová přístaviště budou převážně plnit funkci zastávek s maximální dobou stání 48 hodin. Doba výstavby přístavišť by podle Bukovského neměla překročit 12 měsíců. „U většiny lokalit předpokládáme, že to bude méně, neboť stavební práce při kotvení plovoucích mol jsou jednoduché a drobné,“ dodal.

Připravovaná síť zastávek by podle mluvčího měla umožnit plynulejší provoz veřejných linek osobních lodí, včetně možnosti bezpečného stání kabinových lodí. Lodě se budou moci v přístavištích například napojit na přípojky elektřiny a vody. Turistům na malých rekreačních plavidlech chce stát umožnit krátkodobě navštívit okolí a přenocovat.

Plánovaná výstavba na Labi mezi Mělníkem a Děčínem by měla podle Bukovského rovnoměrně pokrýt zastávkami celou vodní trasu. Nyní je na cestě 12 veřejných můstků pro osobní lodě a v dalších třech lokalitách stání pro malá plavidla. Na trase by mělo přibýt šest zastávek.

Horší je situace mezi Mělníkem a Týncem nad Labem, kde zatím není žádný veřejný můstek osobních lodí. Až na výjimku soukromého stání u Týnce schází také stání pro malá plavidla. V první etapě na této trase plánuje ředitelství postavit síť sedmi míst pro osobní lodě a malá plavidla. Další přístaviště se podle Bukovského začnou připravovat.

Na Vltavě je infrastruktura pro lodě je také nízká a zastávka v Davli by měla být první veřejnou vlaštovkou. V Praze je zatím veřejná zastávka pouze u nábřeží Ed. Beneše, soukromé přístaviště poskytující veřejné služby je také v Nelahozevsi. Na dalších lokalitách se podle Bukovského teprve bude pracovat.

Tím by rozšiřování infrastruktury pro menší lodě a plavidla na Labi a Vlatě skončit nemělo. V plánech ŘVC figuruje dalších sedm zastávek na Labi a čtyři na Vltavě. Přípravy na jejich výstavbu však zatím nezačaly a ředitelství začne na projektech pracovat až po dokončení rozpracovaných plánů.

Rekreační provoz na českých řekách se v posledních letech mírně zvyšuje. Plavební správa loni nově evidovala 824 malých plavidel, což je dosud největší nárůst za posledních deset let. Celkově je v Česku více než 15.000 rekreačních lodí.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1