Články odjinud

Na příbramském zimním stadionu unikal čpavek, šest lidí skončilo v nemocnici

Na příbramském zimním stadionu unikal čpavek, šest lidí skončilo v nemocnici

Na příbramském zimním stadionu dnes ráno kvůli poruše unikl nebezpečný čpavek. Stadion i akvapark musely být evakuovány. Dopoledne ošetřili záchranáři na místě dva lidi, kolem 15:00 ovšem sanitky do nemocnice odvezly šest lidí z budovy vedle zimního stadionu s příznaky intoxikace čpavkem.

Hasiči přitom původně uváděli, že se jim před 11:00 podařilo plně zabránit dalšímu úniku čpavku. Nyní podle svého mluvčího Jaroslava Gabriela řeší, jak se mohl čpavek dostat do vedlejší budovy.

Čpavek unikl ráno kolem 8:00, když se ve strojovně zimního stadionu porouchal ventil jednoho z čerpadel. Strojovna zůstává podle mluvčího hasičů plná nebezpečné látky, viditelnost v ní je téměř nulová. Problém je i vysoce koncentrovaná čpavková voda ve strojovně.

„Provozovatel areálu zajistil specializovanou firmu, která přijede s cisternou a vodu odčerpá. Hasiči budou u odčerpávání asistovat, například zavedou sací vedení do místnosti, kde je stále vysoká koncentrace čpavku vyžadující přítomnost dýchacího přístroje,“ řekl v poledne Gabriel.

Ještě v 16:00 odčerpávání kontaminované vody stále nezačalo. Náročný zásah podle mluvčího potrvá nejméně do večera. Odčerpání vody komplikuje vzdálenost strojovny od místa, kam může zajet těžká technika. Sací vedení se bude muset táhnout zhruba 25 metrů.

Hasiči ráno vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Kolem 11:00 jej snížili na první. Zkrápěli okolí, aby zabránili rozšíření případného čpavkového mraku. Podle dřívějších Gabrielových vyjádření nešlo o masivní únik látky, a nebylo tedy nutné evakuovat obyvatele okolních bytových domů. Přímo z areálu ale policie evakuovala 27 lidí. Na místo dorazila chemická laboratoř hasičů, která zjišťovala koncentraci čpavku v areálu i okolí.

V bazénu byla kvůli úniku čpavku přerušena plavecká výuka dětí. Přímo u zdroje úniku podle Gabriela nikdo nebyl. Město řešilo únik čpavku ze stadionu už v minulosti, ledová plocha byla poté opravována.

Čpavek se vyznačuje nepříjemným, štiplavým zápachem. Při nižších koncentracích může u lidí vyvolat pálení očí či nosu. Ve vyšších koncentracích může vážně poleptat sliznice dýchacích cest, kůži a oční rohovku a způsobit otok plic.

V dubnu unikl čpavek také na zimním stadionu v Chomutově. Kvůli tomu byli evakuováni hosté ze sousedního hotelu a obyvatelé z domů v přilehlé ulici. Nikomu se nic nestalo a po zastavení úniku se mohli lidé vrátit.

 

Články odjinud