Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Sněžce leží sníh. Česko o víkendu vkročí do zimy a vítr bude dělat divy

Na Sněžce leží sníh. Česko o víkendu vkročí do zimy a vítr bude dělat divy

Snímky z webkamery na nejvyšší české hoře potvrzují: Počasí v Česku se začíná definitivně lámat do zimy. Meteorologové předpovídají pro příští dny srážky, které od 600 metrů nad mořem budou sněhové. V neděli bude navíc foukat extrémně silný vítr a z předpovědi je proto jasné jedno: čeká nás psí počasí.

Tereziánské babí léto v Česku vystřídalo nevlídné studené počasí. Jak ukazují snímky z webových kamer, na hřebenech Krkonoš v okolí Sněžky leží sníh, teploty jsou kolem nuly a je mlhavo. Jako předzvěst počasí v následujících dnech je to všeříkající: nebe nad Českem se zatáhne, přijdou srážky a silný vítr.

Sobota

V noci bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Na horách četnější a v nejvyšších polohách sněhové. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C.

Neděle

Další zatažený den se srážkami, sníh už i v polohách nad 600 metrů nad mořem a místy bouřky. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C, během dne od severu ochlazování.

Největším problémem ale bude extrémně silný vítr, který na horách v nárazech dosáhne 160 km/h. V důsledku toho bude špatná viditelnost a hrozí sněhové jazyky. Meteorologové varují, že poryvy můžou být dokonce životu nebezpečné.

Pondělí

I začátek příštího týdne se ponese ve znamení sněhových srážek, dočkat se jich můžeme v polohách nad 400 metrů. K večeru by měly ubývat. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C.

V podobném duchu se ponesou i další dny příštího týdne. Bude zataženo, deštivo, na horách s občasným sněžením a teploty po ránu jen pár stupňů nad nulou s denními maximy kolem 10 stupňů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744