Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečná internetová hra nutí děti k sebevraždě. Se životem hazardují už i školáci v Česku

Nebezpečná internetová hra nutí děti k sebevraždě. Se životem hazardují už i školáci v Česku

Pořež si ruce. Jdi na střechu a sedni si na okraj. Skoč z vysoké budovy, ukonči svůj život. To je výčet úkolů, které musí postupně plnit děti, které se chtějí zapojit do zvrácené hry s názvem Modrá velryba. To, co vypadalo jako hoax a vtip, je podle Policie ČR pravda. I české děti se k nebezpečné hře, která končí sebevraždou, připojují. Po uplynutí 50 dnů a splnění 50 úkolů přichází smrt.

„Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, v jejíž gesci je počítačová kriminalita, se snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu, aby tak zamezili dalšímu šíření této 'hry',“ uvedla v tiskovém prohlášení policejní mluvčí Ivana Nguyenová.

Policie se o podivnou hru zřejmě začala víc zajímat po podezřelých úmrtích dětí z poslední doby. Mezi ně patří i případ dvou děvčat z Mlékojed, které se pravděpodobně dobrovolně a společně vrhly pod vlak. Policie apeluje na rodiče i sourozence a kamarády, aby si všímali změn v chování dětí. A pokud mají podezření, že se do hry někdo zapojuje, aby to neprodleně ohlásili ve škole nebo na policii.

První zprávy o Modré velrybě se objevily na podzim 2015 v Rusku. Po sérii podezřelých dětských sebevražd tam policie odhalila hru, která je motivovala k tomu, aby si ubližovaly. Takzvaní kurátoři dětem zadávali úkoly, které často zahrnovaly sebepoškozování. Velryba se stala zřejmě symbolem hry z důvodu, že jeden z úkolu přikazoval dětem, aby si na tělo vyřezaly obrázek velryby. Podle deníku Novaya Gazeta mohlo hru hrát nejméně 130 dětí, které za podivných okolností spáchaly sebevraždu.

Podle serveru Buzzfeed byl skutečný administrátor Modré velryby zatčen loni v říjnu. Filipp Budějkin nabádal údajně dospívající k sebevraždám a minimálně u 15 z nich se mu to prý povedlo. Ani s jeho zadržením ale děsivá hra neskončila. Její šíření po síti už se nedalo zastavit.

V únoru 2017 začala ruská média psát o tom, že hra se opět šíří internetem, a v březnu se už o sadě sebedestruktivních úkolů začalo mluvit i mimo Rusko. Skutečnost, že se hra dostala zřejmě až do Česka, teď potvrdila policie.

Modrá velryba obsahuje 50 úkolů, které hráče postupně vedou cestou čím dál větší sebedestrukce až k sebevraždě. Zapojené děti musí výsledky úkolů posílat takzvanému kurátorovi, který kontroluje dostatečně splnění, posílá další pokyny a podsouvá hráčům sebedestruktivní myšlenky.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744