Nechtění Romové: Realitka jim odmítla pronajmout jakýkoliv byt. „Děje se to běžně,“ říká znalec | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nechtění Romové: Realitka jim odmítla pronajmout jakýkoliv byt. „Děje se to běžně,“ říká znalec

Nechtění Romové: Realitka jim odmítla pronajmout jakýkoliv byt. „Děje se to běžně,“ říká znalec

S diskriminací Romů jako by se v poslední době roztrhl pytel. Organizace Romea řešila jeden případ už v průběhu prázdnin, další dva teď v půlce září. V tom posledním pořídil dokonce sociální pracovník Miroslav Brož telefonický záznam s asistentkou ústecké realitky, která mu sdělila, že Romům žádný byt nepronajmou. A to i přestože existuje k této problematice platná legislativa, která podobné jednání zakazuje.


 

Pan Brož sháněl bydlení pro klienta. Ten den absolvoval několik odmítavých hovorů. Nakonec si telefonoval s realitní kanceláří, ve které se dozvěděl, že se v celé realitce nenajde byt pro romského klienta. „V každém hovoru mi řekli, že ten jeden konkrétní byt není pro Romy. V případě realitky mne udivilo, že romské klienty vůbec neobsluhují,“ svěřil pro Blesk.cz sociální pracovník.

S majiteli a realitními poradci mluví pan Brož prý vždy narovinu. Aby hned věděli, že shání byt pro romského klienta. V případě, kdy by domluvil schůzku a na místě by se on i klient dozvěděli, že Romům majitel nic nepronajme, byla by to ztráta času pro všechny zúčastněné.

Podle Zdeňka Ryšavého z organizace Romea se rozhodně nejedná o ojedinělý případ. Spíš naopak. „Znám případy, i z osobní zkušenosti, kdy tento přístup je naprosto běžný. Devět z deseti Romů řekne, že se s tím setkali. My jsme to měli podobně těžké, když jsme sháněli pronájem pro naše kanceláře. Je to běžná záležitost. Ovšem nikdo to obvykle neřekne na plnou pusu,“ popsal praktiky, které porušují antidiskriminační zákon, Ryšavý.

Jak se Romové o rozhodnutí dozvědí? Čtěte na webu Blesk.cz. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.