Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nehoda Zemanova muže v policejním BMW: Nic nezákonného se nestalo, uzavřela případ GIBS

Nehoda Zemanova muže v policejním BMW: Nic nezákonného se nestalo, uzavřela případ GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) uzavřela vyšetřování květnové nehody policejního sportovního BMW i8 v Brně, při které se zranil zástupce vedoucího hradního protokolu Vladimír Kruliš. Nezjistila žádné protiprávní jednání. ČTK to dnes řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Uvedla, že prověřování nehody bylo ukončeno. „Nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ani jiného protiprávního jednání ze strany příslušníka Policie České republiky," uvedla mluvčí. Doplnila, že v tomto případě věc nelze vyřídit jinak, proto byla odložena.

Hybridní vůz za čtyři miliony korun policie převzala k testování v první polovině května, sloužil na silnicích v Jihomoravském kraji. Koncem května ale sjel do potoka v brněnských Chrlicích, řidič kvůli mozkové příhodě nezvládl řízení. Ve voze s ním jel zástupce šéfa hradního protokolu Kruliš. Oba se tehdy zranili. Kruliš před nehodou s policií zajišťoval bezpečnost návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Jihomoravském kraji a při prezentaci policejní techniky podle prezidia projevil zájem o praktickou ukázku vozu.

Už v červnu policejní prezidium uvedlo, že přítomností Kruliše v policejním BMW nebyly porušeny právní předpisy. Mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien tehdy řekla, že legislativní odbor policejního prezidia došel k závěru, že jízda civilní osoby je obecně možná v souladu s nařízením ministerstva vnitra, podle kterého "v dopravních prostředcích mohou být přepravováni jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů". Spektrum těchto úkolů je široké a policie při něm využívá prostředků represivního i preventivního charakteru, včetně prezentace techniky, doplnila mluvčí.

Policie na konci června dostala nové BMW k vyzkoušení, na konci října ho už ale vrátila. Vůz dosáhl smlouvou stanovený počet najetých kilometrů.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link