Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejvíce smluv s Lesy ČR má společnost Uniles z holdingu Agrofert, píší Hospodářské noviny

Nejvíce smluv s Lesy ČR má společnost Uniles z holdingu Agrofert, píší Hospodářské noviny

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) má se společností Uniles z holdingu Agrofert aktuálně uzavřeno 43 smluv z celkových 221. Uniles tak má nejvíce zakázek ze všech firem. S odkazem na seznam smluv s externími podniky, které Lesy ČR zveřejnily minulý týden, o tom informují dnešní Hospodářské noviny (HN).

Agrofert vlastnil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) do loňského února, kdy se stal součástí svěřenského fondu.

Deník uvedl, že vliv vstupu Agrofertu v roce 2011 do firmy Uniles a ještě více moment, kdy se Babiš stal v roce 2013 vicepremiérem a ministrem financí, je na výsledcích podniku jasně vidět. „Zatímco do roku 2013 získal od LČR práci za 461 milionů, od roku 2013 už celkem za 2,1 miliardy,“ píšou HN. Jen za letošní rok Uniles, který sídlí v opraveném areálu v severočeském Rumburku, vyúčtuje Lesům ČR podle tiskové mluvčí státního podniku Evy Jouklové 657 milionů korun.

Současný ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil připisuje úspěchy Unilesu kromě výhodně nabídnuté ceny i jeho velikosti. "Rozhodující je, že oni mají rozdíl mezi cenou, kterou nám nabídnou za dřevo, a cenou, kterou si účtují za pěstební práce, často nejvyšší," řekl listu. Roli podle něj ale hraje i to, že Uniles je velký podnik, který se jako jediný účastní tendrů ve všech oblastech. „Navíc mají to výjimečné zázemí Agrofertu, možnost si sehnat bankovní záruky, personál,“ dodal Pospíšil.

Pro Vojenské lesy a statky (VLS), které spadají pod ministerstvo obrany, pracoval Uniles podle tiskového mluvčího podniku Jana Sotony v letech 2008 až 2017 na zakázkách v celkové hodnotě 57 milionů korun. Od Babišova vstupu do vlády to bylo 24 milionů, největší objem prací, téměř za 12 milionů, připadl na rok 2014, píšou HN. Uniles kácel pro vojenské lesy i stromy zasažené kůrovcem ve vojenském újezdu Libavá nebo na Šumavě. Pro letošek a příští rok má podnik s Unilesem uzavřenou rámcovou dohodu za 316 milionů korun. Podle mluvčího VLS to ale neznamená, že společnost zakázky v takové hodnotě získá. „Jde o předběžný výpočet ceny zakázky od každého dodavatele, jejíž dílčí části se pak soutěží v jednotlivých minitendrech,“ uvedl Sotona.

Společnost Wotan Forest, která se soustřeďuje spíše na pěstební činnost a dřevařskou výrobu, měla od Vojenských lesů a statků v uplynulých deseti letech větší objem zakázek než Uniles, celkově přes 64 milionů korun. Největší sumu, téměř 20 milionů, inkasovala firma v roce 2017. Podnik, který sídlí v panelovém domě poblíž centra Českých Budějovic, se podílel i na nové výsadbě ve vojenském újezdě Libavá. Lesy ČR poslaly společnosti Wotan Forest za posledních deset let 764 milionů korun.

Agrofert si žádný střet zájmů svého bývalého majitele nepřipouští. Uniles má podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky u státních zakázek úplně stejné podmínky jako všechny ostatní lesnické společnosti. "A pokud je úspěšný, je to jen díky tomu, že ve výběrovém řízení nabídl pro stát nejvýhodnější podmínky, tedy nejvýhodnější cenu. Skutečnost, že je náš někdejší akcionář politicky činný, nemá jakoukoli souvislost," sdělil mluvčí.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1