Články odjinud

Nekandidujte, doporučil Zeman Pochemu. Zahraničí by dočasně mohl dostat na povel Hamáček

Nekandidujte, doporučil Zeman Pochemu. Zahraničí by dočasně mohl dostat na povel Hamáček

Prezident Miloš Zeman jednal v Lánech s Miroslavem Pochem z ČSSD a doporučil mu, aby nekandidoval na post ministra. Předseda ČSSD Jan Hamáček, který s hlavou státu jednal poté, uvedl, že pokud s Hradem nenajdou shodu, mohl by být řízením resortu dočasně pověřen on, jakožto předseda koaliční strany, které ministerstvo náleží. Poche na brífinku kritizoval mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka za ostrá vyjádření. Konkrétně mířil na nařčení z korupce, které Ovčáček na jeho adresu vznesl. Poche řekl, že za jiných okolností by se bránil právní cestou, nicméně nechce prohlubovat spor s prezidentem.

Prezident podle Ovčáčka seznámil Pocheho s výhradami k jeho nominaci, z nichž nejdůležitější byly podle mluvčího dvě. "Prezident republiky zastává názor, že členem protimigrační vlády nemůže být podporovatel migrace, a že členem protikorupční vlády nemůže být ten, kdo je obviňován z korupce," sdělil Ovčáček.

Pro předsedu ČSSD Jana Hamáčka by bylo přijatelné, že by po nějakou dobu řídil v chystané vládě i ministerstvo zahraničí. Hamáček zdůraznil, že případné vedení dvou resortů určitě není řešením na 3,5 roku. Cílem bude najít řešení, které nebude destabilizovat oba resorty, uvedl.

"Z těchto a jiných důvodů prezident republiky doporučil Miroslavu Pochemu, aby neaspiroval na funkci ministra zahraničních věcí, a aby tak umožnil vznik stabilní vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny," dodal. Zeman už dříve uvedl, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku.

V rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes Zeman uvedl, že by souhlasil s tím, aby funkce ministra zahraničí zůstala zatím neobsazená a úřad by dočasně vedl právě Hamáček. Ten po jednání potvrdil, že tato varianta je na stole.

Proti nominantovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o víkendu ostře vymezili komunisté, kteří mají menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně tolerovat. Předseda KSČM Vojtěch Filip mu vyčítal, že spolu s dalšími českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, v níž Evropský parlament vyzval v květnu 2017 státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů. Poche ale hlasoval proti usnesení.

Nyní šéf komunistů upozorňuje podobně jako Zeman na případ z roku 2010, kdy se Poche musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování ČSSD. Straně dal peníze přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud