Nemáte partnera? Nemáte ani nárok na umělé oplodnění, rozhodli poslanci | info.cz

Články odjinud

Nemáte partnera? Nemáte ani nárok na umělé oplodnění, rozhodli poslanci

Poslanci se postavili proti návrhu, aby ženy, které nežijí v manželství, měly možnost samostatně podstoupit umělé oplodnění s použitím spermatu anonymního dárce. Nejostřeji proti byla dle serveru iDNES.cz místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková. „Právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva,“ tvrdí. 

S návrhem na umožnění umělého oplodnění i svobodným ženám přišel sociální demokrat František Adámek. Příliš pochopení pro něj však nenašel ani ve vlastních řadách. „Tohle je otázka velmi etická. Nemohu souhlasit s tím, že až padesát procent dětí se narodí mimo manželství,“ ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Pro Adámkův návrh bylo nakonec jen 40 ze 153 přítomných poslanců. Zpřísněny nebyly ani podmínky pro umělé oplodnění prostřednictvím anonymního dárcovství nebo snížení hraničního věku ženy na 45 let. O umělé oplodnění tak budou moci nadále žádat ženy do 49 let na základě písemné žádosti, kterou podají spolu s mužem, s nímž chtějí tuto službu podstoupit.

Do novely se nedostala ani úprava, která by zakázala donošení dítěte náhradní matkou s výjimkou blízkých příbuzných. Sněmovna pouze upravila v souvislosti s léčbou neplodnosti možnost transplantace dělohy od žijící dárkyně, a to i mezi příbuznými ženami.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud