Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němeček a Dienstbier ve vládě končí, nahradí je Ludvík a Chvojka

Němeček a Dienstbier ve vládě končí, nahradí je Ludvík a Chvojka

Premiér Sobotka potvrdil změny mezi sociálnědemokratickými ministry. Končí šéf zdravotnictví a ministr pro lidská práva. Nováčky v kabinetu jsou ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík a poslanec Jan Chvojka.

V případě Miloslava Ludvíka premiér ocenil jeho zkušenost ekonoma. Chce od něj, aby pomohl v tlaku na dostupné zdravotnictví. Má také zabránit jeho privatizaci, což lze vnímat jako vymezení se proti hnutí ANO, které Sobotka z této snahy v minulosti nařknul.

„Je to člověk, který podle mého názoru může pomoci v tlaku, aby zdravotnictví bylo efektivní a dostupné“
Bohuslav Sobotka (ČSSD), premiér

Chvojka je podle předsedy vlády politik se zkušeností z oblasti práva. „Já určitě nechci být a nebudu Jiřím Dienstbierem 2. V nejbližších dnech chci představit priority, kterými se budu zabývat,“ řekl České televizi.

Jan Chvojka (ČSSD)
Je jedním ze sociálnědemokratických poslanců, kterým se v letošních krajských volbách podařilo uspět. Voliči mu dali dostatek hlasů, aby se stal zastupitelem za Pardubický kraj. Zároveň zůstává na pozici zastupitele pro město Chrudim. V Poslanecké sněmovně působí od roku 2010. Je místopředsedou Mandátového a imunitního výboru a členem Ústavně právního výboru.

Personální obměna je podle Sobotky výsledkem série tvrdých otevřených rozhovorů se všemi ministry ČSSD. Některé podle něj skončily dohodou na další spolupráci. 

Změny v kabinetu Sobotka dělá po prohraných volbách, kdy některé členy vlády označil za „unavené“. Sociální demokracie podle něj nesmí klopit hlavu a musí umět nabízet témata, která voliče zajímají. Předseda vlády proto volá po změnách v programu.

Vnitrostranický oponent Sobotky Jeroným Tejc uvítal, že jeho stranický šéf oznámil výměnu už dnes. Konec Němečka v kabinetu ho mrzí, rozhodnutí ale respektuje. V ČT24 také odmítl, že by existovala dohoda, že pokud odejde ministr Dienstbier, nebude mít Sobotka na volebním sjezdu protikandidáta – například právě v podobě Tejce.

Šéf ČSSD před časem k zamyšlení nad jejich ministry vyzval i koaliční partnery, kteří ale změny ve svých řadách odmítají. Pro jeho postup nemají pochopení. Podle místopředsedy koaličních lidovců Mariana Jurečky měl ale Sobotka udělat podobný krok u svých ministrů dříve.

„Když přijde nový ministr na ministerstvo, tak se půl až tři čtvrtě roku rozkoukává.“
Marian Jurečka (KDU-ČSL), místopředseda strany, ministr zemědělství
Miloslav Ludvík (ČSSD)
Stojí v čele FN Motol od roku 2000 a patří dlouhodobě mezi vlivné pražské sociální demokraty. Členem ČSSD je od roku 1990, před dvěma lety vedl pražskou kandidátku strany v komunálních volbách. Od prosince 2014 je předsedou pražské organizace strany. Několikrát se o něm spekulovalo jako o vážném kandidátovi na post pražského primátora.
Šéf opozičního hnutí STAN Petr Gazdík uvedl, že konkrétně k práci ministra Němečka v resortu zdravotnictví osobně neměl zásadní výhrady. Obměnu považuje za zahájení trvdé kampaně ČSSD před sněmovními volbami. „Myslím, že vidíme první dva billboardy sociální demokracie,“ řekl ve vysílání ČT24.

Premiér Sobotka o zamýšlených změnách informoval prezidenta. V neděli odpoledne se sejdou a Sobotka mu předá konkrétní návrh na změnu kabinetu. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1