Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neohlížejme se na Zemana, postavme vlastního kandidáta. Stropnický vyslal ANO jasný vzkaz

Neohlížejme se na Zemana, postavme vlastního kandidáta. Stropnický vyslal ANO jasný vzkaz

Hnutí ANO by mělo v prezidentských volbách, které Česko čekají za rok v březnu, postavit vlastního kandidáta a neohlížet se na rozhodnutí Miloše Zemana, uvedl ministr obrany Martin Stropnický. Právě o něm se mluví jako o možném adeptovi hnutí na Hrad. Stropnický ale s rozhodnutím o kandidatuře vyčkává, bez dostatečné podpory uvnitř ANO prý do souboje o prezidentský post nepůjde.

O tom, zda hnutí ANO postaví svého kandidáta, nebo podpoří případnou druhou kandidaturu Miloše Zemana, chce mít jeho šéf Andrej Babiš dle svých dřívějších vyjádření jasno do podzimních parlamentních voleb. Jako možné adepty na Hrad z řad hnutí ANO jmenoval v minulosti ministra obrany Martina Stropnického či eurokomisařku Věru Jourovou.

Podle Stropnického by se ale hnutí ANO nemělo ohlížet na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana a mělo by rovnou postavit svého kandidáta. V případě uskupení, jehož podpora se pohybuje mezi 25 a 30 procenty, není dost dobře možné, aby svého kandidáta nemělo, uvedl ministr obrany v pořadu Týden v politice, který včera odvysílala Česká televize.

Každá krajská organizace ANO by dle jeho názoru měla vytipovat jednu nebo i víc osobností, ze kterých si pak hnutí vybere. On sám se prý zachová podle toho, jakou bude mít podporu. „Nejde do toho jít s marginální podporou,“ je přesvědčený Stropnický.

Oznámení jména kandidáta na Hrad dle jeho názoru nemusí hnutí ANO uspěchat. Ministr obrany vidí jako vhodný čas polovinu roku 2017. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1