Nesmíme opakovat stejné chyby. V Plzni odhalili pomník pilotům RAF, na Babiše lidé pískali a bučeli | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nesmíme opakovat stejné chyby. V Plzni odhalili pomník pilotům RAF, na Babiše lidé pískali a bučeli

Nesmíme opakovat stejné chyby. V Plzni odhalili pomník pilotům RAF, na Babiše lidé pískali a bučeli

Velkým vzpomínkovým aktem dnes v Plzni skončily Slavnosti svobody, které připomněly osvobození Plzně americkými a belgickými vojáky v květnu 1945. Čtyřdenní slavnosti navštívilo celkem asi 90 000 lidí. Vzpomínkového aktu u památníku Díky, Ameriko! se vedle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a dalších politických představitelů zúčastnili i veteráni, kteří se na osvobození města před 73 lety podíleli. Řečníci zdůrazňovali, že z minulosti je nutné se poučit a neopakovat chyby, někteří vyjádřili znepokojení nad současnými událostmi ve světě i v Česku.

„Nikdy bychom neměli zapomenout, že jeden z nejhorších mužů, kteří kdy chodili po této zemi ve 20. století, se dostal k moci díky volebním lístkům. Jestliže se budeme zajímat o to, kdo nás vede, pak se té stejné chyby nedopustíme a pak ani už nikdy nebude potřeba budovat takové památníky, před jakým stojíme právě teď,“ řekl za veterány při vzpomínkovém aktu Earl Ingram z pluku 2. pěší divize americké armády.

Premiéra přivítali někteří přítomní pískáním a bučením. Babiš v projevu poděkoval válečným hrdinům a vyjádřil znepokojení nad aktuálním děním ve světě. Připomněl okupaci Krymu, boje v Sýrii nebo otravu dvojitého agenta Borise Skripala v Británii, současná situace se podle něj blíží studené válce. „Myslím, že národy, které jsou zastoupeny v Radě bezpečnosti OSN, by měly přijmout odpovědnost a skutečně udělat všechno, abychom už nikdy nezažili válku na žádném kontinentě,“ řekl Babiš. Obavy z xenofobních projevů a orientace Česka směrem na východ vyjádřil hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD).

Podle Evy Barborkové z plzeňského magistrátu byl z programu letošních oslav největší zájem o sobotní přehlídku historických vojenských vozidel Convoy of Liberty. Zúčastnilo se jí asi 20 000 lidí. „V obležení byly také dobové vojenské kempy, velký ohlas sklízely i akce doprovodného programu,“ uzavřela Barborková.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.