Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevábná ČSSD. Straně za rok ubylo tisíc dalších členů a neví, jak nalákat mladé

Nevábná ČSSD. Straně za rok ubylo tisíc dalších členů a neví, jak nalákat mladé

Podle interního dokumentu sociální demokracie měla na konci roku 20 349 členů. Přesně o 1007 míň než o rok dříve. Předseda strany Bohuslav Sobotka uznal, že se jedná o problém, který podle něj trápí mnoho tuzemských stran. Chce do budoucna zjednodušit nabírání nových členů.

ČSSD se s odlivem členů potýká průběžně několik posledních let. V roce 2012 jich měla skoro 24 tisíc a o dva roky později se ještě dokázala tomuto číslu přiblížit, pak začal rychlý pokles, který odráží i aktuální číslo: 20 349 členů, o 1007 lidí méně než před rokem.

„Sociální demokracie i nadále patří k člensky nejpočetnějším stranám na české politické scéně. Souvisí to s problémem strany, kterým je určitá uzavřenost. (...) Trvá strašně dlouho, než je přijatý zájemce o členství ve straně. Nám se stává, že lidé čekají několik měsíců na členství ve straně,“ řekl Sobotka s tím, že chce nabírání nových členů zjednodušit a zrychlit.

Sociální demokraté řešili ale hlavně svůj dlouhodobý program, který získal podporu stranického ústředního výkonného výboru. Schvalovat jej bude po konečných úpravách sjezd. Program je podle Bohuslava Sobotky založen na hodnotách svobody, spravedlnosti a solidarity.

„My nejsme nějaký krátkodechý marketingový projekt, který byl ustaven nějakým účelovým způsobem, ale jsme strana, která skutečně žije programovou debatou,“ řekl ve zjevné narážce na hnutí ANO ministra financí a miliardáře Andreje Babiše.

Sociální demokracie chce podle Sobotky hájit zájmy zaměstnanců, rodin s dětmi, seniorů nebo lidí s průměrnými příjmy. „Myslím si, že je důležité si uvědomit, že zájmy normálních lidí nehájí miliardáři,“prohlásil předseda ČSSD.

Úbytek členů? Problém většiny stran

S úbytkem členů se až na výjimky dlouhodobě potýkají i ostatní parlamentní strany. Platí přitom, že nejvíc členů mají komunisté a lidovci.

35 % straníků jsou v ČSSD ženy. Ukazuje to interní dokument, který strana každoročně projednává. Deník Právo pak z tohoto materiálu zveřejnil další zajímavé údaje. Ukazuje se totiž, že stejně jako v případě pohlaví, panuje nepoměr i při srovnání věku. ČSSD ve velkém chybějí mladí lidé do třiceti let. Podle Práva jich je jen necelých deset procent, v kategorii 30-40 let věku je to pak 17 procent straníků.

Právě mladá generace je skupinou, kterou se strana dlouhodobě snaží neúspěšně oslovit. Jedná se o voliče, které marně láká už delší dobu s cílem konkurovat hnutí ANO, jak se naposledy ukázalo po loňských podzimních volbách. Největší zastoupení má v ČSSD věková skupina mezi 40 a 50 lety, který údajně tvoří asi 22 procent. Dvě procenta připadají na lidi starší 80 let.

 

„Sociální demokracie i nadále patří k člensky nejpočetnějším stranám na české politické scéně. Souvisí to s problémem strany, kterým je určitá uzavřenost. (...) Trvá strašně dlouho, než je přijatý zájemce o členství ve straně. Nám se stává, že lidé čekají několik měsíců na členství ve straně,“ řekl Sobotka s tím, že chce nabírání nových členů zjednodušit a zrychlit.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1