Nevěstinec v českém pohraničí vyrostl díky dotacím EU. Mluví se o tom i v Německu | info.cz

Články odjinud

Nevěstinec v českém pohraničí vyrostl díky dotacím EU. Mluví se o tom i v Německu

Víc než milion korun z evropských fondů šlo na modernizaci penzionu v Pomezí nad Ohří na česko-německé hranici, který je dnes používán jako nevěstinec. Informovala o tom německá televizní a rozhlasové stanice MDR. Případem se už nyní zabývá Evropská komise a možná ho prověří také evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Na případ v minulosti upozornil také server iDnes.cz, podle kterého už majitelka budovy musela dotaci vrátit.

Podle zpravodajského pořadu Exakt, který MDR odvysílá dnes večer, šla dotace do rekonstrukce bývalého statku, v němž je dnes zařízení s názvem Partynightclub. To se na svých webových stránkách chlubí nově zrekonstruovanými pokoji.

Firmu, která žádala o dotaci, podle pořadu pak úřady vyzvaly k vrácení peněz. Pořad německé televize v této souvislosti tvrdí, že v Česku je možné evropské dotace získat už po formálně správném podání žádosti. Jejich skutečný účel použití se kontroluje až posléze.

To kritizuje například europoslanec za německou vládní Křesťanskodemokratickou unii (CDU) Peter Jahr. „Případ jasně ukazuje, že se kontrola musí uskutečnit v první vteřině, tam dochází k rozhodujícím chybám, tam se objevují pokusy o podvod,“ míní. U zodpovědných osob v regionu je podle něj výrazný prostor pro zlepšení.

O případu už v minulosti informoval server iDnes.cz, podle něhož o dotaci na zateplení fasády a střechy penzionu požádala majitelka budovy Alexandra Vašková v roce 2013. O dva roky později získala dotaci z Programu rozvoje venkova pro rozvoj venkovského cestovního ruchu ve výši 1 061 731 korun. Podmínkou pro vyplacení peněz bylo ale mimo jiné to, že objekt musí sloužit stejnému účelu nejméně pět let. Kvůli nedodržení účelu je musela na přelomu loňského a letošního roku vrátit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud