NKÚ našel chyby v účetnictví ministerstva obrany. To již nedostatky opravilo | info.cz

Články odjinud

NKÚ našel chyby v účetnictví ministerstva obrany. To již nedostatky opravilo

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel v loňském účetnictví ministerstva obrany chyby za tři miliardy korun. Nedostatky se ale ministerstvu podařilo napravit už během kontroly, konstatoval úřad. Resort obrany také odstranil většinu problémů, na něž poukázaly předchozí kontroly. NKÚ to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Loňské chyby souvisely hlavně s nesprávně stanovenými kvalifikovanými odhady podmíněných závazků ze smluv, například nových smluv na úklid, oznámilo ČTK ministerstvo.

NKÚ prověřoval vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky ministerstva obrany (MO) za rok 2017. „Významné nesprávnosti za tři miliardy korun, které kontroloři zjistili ve vedení účetnictví, MO odstranilo ještě během kontroly a před uzavřením účetních knih,“ zjistili kontroloři. „Příčiny (účetních nesprávností) souvisely s prováděnou reorganizací ministerstva obrany k 1. lednu 2018. Ministerstvo obrany ihned přijalo nápravná opatření ke všem kontrolním zjištěním NKÚ,“ sdělila ČTK mluvčí ministerstva Jana Zechmeisterová.

Další chyby v účetní závěrce už podle NKÚ nebyly významné. Týkaly se například dlouhodobého nehmotného majetku, výnosů z prodeje letounů nebo časového rozlišení nákladů.

Nedostatky, ale nikoliv významné, objevili kontroloři také v údajích předkládaných pro hodnocení plnění státního rozpočtu. Chyby vznikly zejména při třídění výdajů na informační a komunikační technologie. V závěrečném účtu ale ministerstvo chyby nemělo, konstatuje NKÚ.

Kontrolory zajímalo také to, jak resort obrany napravil nedostatky zjištěné při předchozích kontrolách. "Ministerstvo ke všem přijalo nápravná opatření a většinu nesprávností se mu podařilo odstranit," konstatoval NKÚ.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud